Odrzutowcem Rosnieftu na wakacje

17 czerwca 2019, 06:45 Alert

Reuters ustalił, że odrzutowce rosyjskiego Rosnieftu dostarczyły co najmniej trzynaści razy prezesa Igora Sieczina i innych przedstawicieli kierownictwa firmy na Majorkę, Ibizę, Sardynię i Malediwy. Spędzali oni tam wakacje.

Igor Sieczin. fot. Wikipedia/CC
Igor Sieczin. fot. Wikipedia/CC

Agencja Reuters zbadała 290 lotów Rosnieftu między styczniem 2015 roku a majem 2019 roku. 96 z nich odbyło się w czasie rosyjskich świąt albo w czasie weekendu. Z tego osiem lotów odbyło się do Sardynii, 15 na Malediwy, siedem na Majorkę. Część lotów uwzględniała na pokładzie (byłą) żonę Sieczina albo jego znajomych. Reuters sfotografował człowieka przypominającego Władimira Putina, który wsiadał na pokład samolotu udającego się na Majorkę 6 sierpnia zeszłego roku.

Reuters odnalazł informacje o wydarzeniach oficjalnych związanych z 42 z 290 zbadanych lotów. Rosnieft przekonuje, że jako spółka globalna musi prowadzić rozmowy w różnych częściach swiata, a loty na tropikalne wyspy odbyły się w zgodzie ze standardami korporacyjnymi. Nie odpowiedział jednak, czy statut Rosnieftu pozwala prezesowi Sieczinowi brać na pokład służbowego samolotu rodzinę i znajomych. Zapewnia jednak, że żaden lot rodzinny nie odbył się na koszt firmy.

Reuters/Wojciech Jakóbik