Rosnieft nadal walczy o prawo do eksportu gazu magistralami Gazpromu

10 czerwca 2016, 15:30 Alert

(Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński)

Instalacja gazowa

Rosnieft wysłał do Gazprom Eksport umowę agencyjną w sprawie dostaw gazu ziemnego dla brytyjskiego BP za pomocą gazociągów należących do rywala. O tym 8 czerwca podczas prezentacji wyników za pierwszy kwartał 2016 roku poinformowała wiceprezes Rosnieftu Włada Rusakowa.

– Współpracujemy z ministerstwem, wysłaliśmy do Gazprom Eksport umowę agencyjną lecz póki co nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Czekając na nią będziemy pracowali dalej – powiedziała Rusakowa.

Na początku maja prezes Gazpromu otrzymał z ministerstwa energetyki projekt porozumienia agencyjnego o dopuszczeniu konkurencyjnego Rosnieftu do gazociągów w celu umożliwienia mu eksportu gazu do Wielkiej Brytanii. Jednak jak donoszą rosyjskie media Aleksiej Miller miał je odrzucić.

Obecnie rosyjskie ustawodawstwo daje prawo do eksportu gazu poprzez rurociągi jedynie Gazpromowi oraz jego spółce zależnej Gazprom Export. Eksport LNG jest otwarty dla wszystkich graczy. „Niezależni” dostawcy postanowili lobbować także za dostępem do rurociągów.

Spór o dostęp do rosyjskich gazociągów to kolejny wymiar rywalizacji Gazpromu i Rosnieftu – gigantów węglowodorowych z Rosji, z których ten drugi postanowił rzucić wyzwanie pierwszemu na rynku eksportu gazu ziemnego. Rosnieft chciałby eksportować więcej gazu ziemnego za granicę, co będzie jednak trudne bez dostępu do gazociągów eksportowych znajdujących się pod kontrolą Gazpromu.