Rosnieft nie ma pieniędzy dla BP

29 lipca 2015, 10:59 Alert
Igor Sieczin

(Wojciech Jakóbik)

Przez spadek cen ropy naftowej na światowych rynkach Rosnieft musiał obniżyć o połowę płatność dla BP z tytułu udziałów w rosyjskiej spółce TNK-BP. Rosjanie przekazali Brytyjczykom 510 mln dolarów zysków z działalności. W drugim kwartale 2014 było to ponad 1 mld dolarów. Zyski ze współpracy z Rosnieftem stanowiły wtedy 20 procent zysków BP, które wyniosły w sumie 5,15 mld dolarów, a zatem stanowiły istotną część zarobków tej firmy.

W wyniku największej transakcji w historii rosyjskiego sektora energetycznego BP sprzedało 50 procent udziałów w firmie TNK-BP. Pozostałe 50 kupił wcześniej Rosnieft. W zamian BP otrzymało 19,75 procent udziałów w Rosniefcie.

Sankcje praktycznie uniemożliwiają Rosnieftowi pozyskiwanie funduszy na działalność – przyznał dyrektor spółki Igor Sieczin. – To oczywiście ma wpływ na naszą wartość rynkową – dodał.

Według Reutersa wynosi ona obecnie 2,6 bln rubli (48.10 mld dolarów). To mniej niż 55 mld dolarów, które Rosnieft musi opłacić za przeprowadzone już w 2013 roku kupno od brytyjskiego BP mniejszej spółki – TNK-BP.