Rosnieft planuje ekspansję w Niemczech. Czy zagrozi PKN Orlen?

19 maja 2017, 07:00 Alert

Rosnieft jest gotów na uruchomienie bezpośredniej sprzedaży produktów naftowych dla niemieckich odbiorców – powiedział w Berlinie podczas otwarcia biura spółki jej prezes Igor Sieczin.

– Rosnieft przystępuje do rozbudowy swojej działalności w Niemczech, co wiąże się z możliwością bezpośredniej sprzedaży produktów naftowych niemieckim odbiorcom – stwierdził prezes spółki.

Przypomnijmy, że w połowie lutego dyrektor Rosnieftu ds. aktywów w Europie Środkowej Brian Chesterman poinformował, że nie wyklucza możliwości zwiększenia swojej obecności nad Odrą. Miał tym samym na myśli zwiększenie udziałów w niemieckich rafineriach PCK Raffinerie GmbH.

Pod koniec grudnia 2016 roku Rosnieft oraz BP zakończyły proces restrukturyzacji joint venture Ruhr Oel GmbH (ROG). W jego wyniku Rosnieft stał się bezpośrednim udziałowcem, zwiększając swoje udziały w rafinerii Bayernoil z 12,5 do 25 procent, w rafinerii MiRO z 12 do 24 procent oraz w rafinerii Schwedt (PCK Raffinerie GmbH ) z 35,42 do 54,17 procent. Z kolei BP skonsoliduje 100 procent udziałów rafinerii w Gelsenkirchen oraz spółki zajmującej się produkcją rozpuszczalników DHC Solvent Chemie.

Warto zauważyć, że w wyniku prowadzonych działań Rosnieft przejmuje kontrolę nad ponad 12 procentami mocy przetwórczych u naszych sąsiadów zza Odry, z ogólnym wolumenem przetwórstwa ropy na poziomie 12,5 mln ton. Tym samym spółka staje się trzecim co do wielkości przetwórcą ropy na rynku naszych zachodnich sąsiadów. Rosnieft zamierza rozwijać swoją działalność nad Odrą dzięki spółce córce Rosneft Deutschland.

– Warto przypomnieć, że na rynku niemieckim jest także obecna firma Orlen Deutschland GmbH, która należy do polskiego PKN Orlen – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. – Jej roczna sprzedaż w 2015 roku sięgnęła 21 mld euro. Jest to jedna z największych spółek tego typu w Europie Wschodniej. Posiada ponad 570 stacji paliw marki Star. Nie wiadomo, czy Rosnieft chce się zająć także tego rodzaju działalnością w Niemczech.

TASS/Piotr Stępiński