Rosnieft przejmie kontrolę na Basznieftem

7 października 2016, 07:00 Alert
Igor Sieczin
Igor Sieczin

Rosnieft kupi 50,08 procent akcji Basznieftu za maksymalnie 330 mld rubli. Umowa kupna-sprzedaży ma zostać podpisana do 15 października, o czym poinformował rosyjski rząd w opublikowanych na stronie internetowej dyrektywach dla członków rady dyrektorów Rosnieftu.

Jak z nich wynika, przedstawicielom Federacji Rosyjskiej w radzie dyrektorów spółki zalecono głosowanie „za” podjęciem decyzji w sprawie zakupu należących do państwa akcji Basznieftu na następujących warunkach: ilość akcji – 88,951 mln akcji (50,0755 procent udziałów), cena zakupu – maksymalnie 330 mld rubli.

Ponadto w zatwierdzonych dyrektywach założono, że rada dyrektorów Rosnieftu powinna wyrazić zgodę na to, żeby „jedyny organ wykonawczy spółki podpisał umowę kupna-sprzedaży akcji Basznieftu oraz zapewnił otrzymanie wszystkich wymaganych zgód korporacyjnych od organów państwowych wymienionych w obowiązującym w Federacji Rosyjskiej prawie w terminie do 15 października 2016 roku”.

Przypomnijmy, że 2 października w rozmowie z dziennikarzami wicepremier Rosji Igor Szuwałow poinformował, że rząd wznawia prywatyzację Basznieftu, jednocześnie udzielając Rosnieftowi zgody na udział w niej. Ponadto zapowiedziano, że wkrótce rozpoczną się również przygotowania do sprzedaży 19,5 procent udziałów w Rosniefcie. Jak poinformował 6 października minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew, ma dojść do niej w listopadzie. 3 października Kommiersant donosił, że bez przetargu za 325 mld rubli Rosnieft kupi państwowe udziały w Baszniefcie.

Wokół prywatyzacji Basznieftu narastało wiele wątpliwości o to, czy udział w niej może wziąć Rosnieft. Przeforsowana przez prezydenta Władimira Putina rosyjska ustawa o prywatyzacji majątku państwowego oraz komunalnego zakazuje udziału w procesie prywatyzacji spółkom, w których udziały państwa wynoszą co najmniej 25 procent. W przypadku Rosnieftu 69,5 procent udziałów należy do spółki Rosneftegaz kontrolowanej w 100 procentach przez państwo. Pojawiły się wątpliwości, czy kierowany przez Igora Sieczina koncern traktować jako spółkę państwową, czy jednak jako akcyjną.

Basznieft wydobywa dziennie 425 tys. baryłek ropy, co stanowi 4 procent łącznego wydobycia surowca w Rosji.

Rząd Federacji Rosyjskiej/Piotr Stępiński