Rosyjska benzyna za irańską ropę

19 lutego 2016, 08:00 Alert

(Kommiersant/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Łukoil zwiększa eksport produktów naftowych i zwiększa zagraniczną sieć stacji benzynowych. W ten sposób spółka będzie dostarczała do Iranu do 2 mln ton w zamian za ropę naftową a w Holandii, Belgii i Luksemburgu kupi 250 stacji. W tym samym czasie wytwarzanie produktów naftowych i ich sprzedaż w Rosji mogą stać się dla Łukoila niekorzystne ze względu na wzrost akcyzy.

Już w tym roku spółka zamierza rozpocząć dostawy produktów naftowych do Iranu w zamian za ropę, o czym dziennikarzy poinformował wiceprezes Władimir Nekrasow. Zauważył, że wolumen dostaw benzyny może wynieść do 2 mln ton, ponieważ takie są zdolności przeładunku terminalu w Astrachaniu. Przy czym rzeczywista wielkość dostaw będzie zależała od zapotrzebowania strony irańskiej. W zamian spółka liczy na otrzymanie ropy w portach Zatoki Perskiej, w celu jej dostarczenia do należących do niej rafinerii w Bułgarii, Rumuni i na Sycylii.

Spółka poprzez swoją odnogę handlową (Litasco) podpisała wcześniej umowę na dostawy irańskiej ropy. Ponadto Łukoil planuje kupić ok. 250 stacji paliwowych w Holandii oraz państwach Beneluksu. Transakcja zostanie zakończona w drugim kwartale tego roku. Jej sumy oraz sprzedawcy Nekrasow nie ujawnił. W ciągu ostatnich dwóch lat aktywnie sprzedawał swoje stacje w Europie Wschodniej. Jak na początku lutego informował BiznesAlert.pl Lukoil poinformował, że sprzedaje Austriakom stacje paliw w Polsce, na Litwie i Łotwie. Transakcja ma się zakończyć w drugim kwartale 2016 roku. Aktywa ma kupić austriacka spółka AMIC Energy.

Obecnie Łukoil posiada w Belgii ok. 200 stacji benzynowych a ponadto ok. 450 takich obiektów w Finlandii i dużą sieć w południowo-wschodniej Europie.

Według słów Nekrasowa z powodu wzrostu od 1 stycznia o 2 ruble akcyzy marża rafinacyjna w Rosji będzie spadała do zera. Jego zdaniem jeśli od 1 kwietnia akcyza na benzynę będzie podwyższona dodatkowo o kolejne 2 ruble (obecnie taką propozycje złożył resort finansów – przyp. red.) a ceny na stacjach nie wzrosną to produkcja benzyny w Rosji stanie się nierentowna. Na styczniowej podwyżce akcyzy spółka już straciła 30 mld rubli i może jeszcze tyle samo stracić jeżeli będzie ona nadal rosła.

Więcej: Pozorna ucieczka Łukoila z Polski i regionu