BezpieczeństwoEnergetykaGaz. Energetyka gazowa

Hiszpania chce wprowadzenia nowych sankcji na rosyjski LNG, mimo, że jest w czołówce jego importerów

fot. shoq.com

Rząd Hiszpanii wzywa do objęcia sankcjami UE rosyjski gaz skroplony (LNG), choć w ubiegłym roku ten iberyjski kraj, który posiada największą liczbę terminali regazyfikacyjnych w Unii Europejskiej, importował go więcej z Rosji niż np. z USA.

Według danych przekazanych PAP przez hiszpańskie ministerstwo transformacji ekologicznej, odpowiedzialne za energetykę, udział rosyjskiego LNG w imporcie do Hiszpanii w 2024 roku wyniósł 21,3 procent, podczas gdy import z Algierii – 38,5 procent, a z USA – 16,6 procent.

– Odsetek ten jest nieco wyższy niż w 2023 roku, kiedy import LNG z Rosji wyniósł 18,3 procent, a także od poprzednich lat ze względu na rosnącą rolę Hiszpanii jako międzynarodowego hubu LNG – podkreślił resort.

Agencja Bloomberg poinformowała we wtorek, że rosyjski tankowiec Cool Rover ze skroplonym gazem ziemnym, przewożący ładunek z rosyjskiego terminalu eksportowego Portowaja koło Wyborga (obwód leningradzki), objętego w zeszłym tygodniu sankcjami USA, przybył do hiszpańskiego portu Huelva na południowym zachodzie kraju.

– Pokazuje to, że Europa nadal jest skłonna przyjmować LNG z Rosji, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie pomimo pogłębiających się napięć związanych z wojną na Ukrainie – podał Bloomberg zauważając, że rosyjskie dostawy LNG do Europy osiągnęły w ubiegłym roku rekordowy poziom.

Główny odbiorca rosyjskiego paliwa

Hiszpania, która posiada największą liczbę terminali regazyfikacyjnych w UE, stała się wraz z Francją głównym odbiorcą rosyjskiego LNG w Europie w ostatnich dwóch latach – zauważył w komentarzu dla PAP Ignacio Urbasos, ekspert ds. energetyki w Królewskim Instytucie Elcano.

– W przypadku iberyjskiego kraju znaczna część importu jest związana z długoterminowymi umowami na dostawy z klauzulami take-or-pay, a pozostała część wynika z przekierowań tankowców LNG zarządzanych przez traderów i firmy energetyczne – stwierdził Urbasos.

– Pojawienie się dodatkowych ładunków wynika z dużej niewykorzystanej mocy regazyfikacyjnej Hiszpanii, najwyższej w UE, wraz z konkurencyjnymi cenami regazyfikacji – dodał analityk.

Hiszpania chce sankcji

– Hiszpania zawsze sprzeciwiała się importowi gazu z Rosji, wielokrotnie wzywając na forum unijnym oraz zwracając się do operatorów (…) o dywersyfikację dostaw LNG i rezygnację z zakupów surowca pochodzącego z tego kraju – poinformował w przesłanym we wtorek PAP komunikacie resort odpowiedzialny za energetykę.

Rząd w Madrycie podkreśla jednak, że aby skutecznie ograniczyć import LNG z Rosji potrzebna jest jednomyślność państw UE. W zakresie skroplonego gazu do tej pory jej brakowało, dlatego nie został on włączony do żadnego z 14 pakietów unijnych sankcji przeciwko Kremlowi.

Jak przypomniał Urbasos, Hiszpania zobowiązała się, zgodnie z unijnym planem transformacji energetycznej REPowerEU, do wyeliminowania importu rosyjskiego gazu do 2027 roku.

Biznes Alert / PAP

Sankcje działają. Stany Zjednoczone zatrzymały tankowce floty cienia


Powiązane artykuły

Farmy wiatrowe. Fot. Enea

Enea kupiła kolejne farmy wiatrowe od Greenvolt Power

Enea Nowa Energia zawarła umowę kupna portfela farm wiatrowych o mocy 33,2 MW od Greenvolt Power. Transakcja o wartości około...
Sekretarz ds. energii USA Chris Wright

Manhattan 2. USA wracają do energetyki jądrowej 

Energetyka jądrowa od początku jej istnienia była gwarantem zaopatrzenia Stanów Zjednoczonych w prąd elektryczny. Potem przez blisko 30 lat zaniedbywana,...

Innowacje w Stoen Operator: od cyfryzacji do zrównoważonej energii

Stoen Operator nieustannie poszukuje nowych możliwości rozwoju i inwestuje w nowoczesne technologie. Maciej Paśniewski, szef działu odpowiedzialnego za zarządzanie majątkiem...

Udostępnij:

Facebook X X X