Według USA Chiny pomagają Rosji produkować uzbrojenie

18 kwietnia 2024, 09:00 Alert

Według osób z administracji Bidena Chiny zwiększają dostawy do Rosji produktów, które następnie znajdują zastosowanie w przemyśle zbrojeniowym, na przykład przy produkcji dronów, rakiet czy czołgów.

Rosyjski czołg T-90. Źródło: Wikimedia Commons

Associated Press (AP) poinformowało, że według Stanów Zjednoczonych Chiny dostarczają Rosji sprzęt, który następnie jest wykorzystywany do prowadzenia inwazji na Ukrainie. Chodzi nie o broń, a o technologię podwójnego zastosowania, która może być wykorzystywana i w przemyśle cywilnym i wojskowym. Dostarczane produkty znajdują wykorzystanie przy produkcji rakiet, czołgów czy dronów.

Dwóch urzędników z administracji prezydenta Joe Bidena, przekazało AP, że według ustaleń USA w 2023 roku około 90 procent rosyjskiej mikroelektroniki pochodziło z Chin. Rosja wykorzystywała ją do produkcji rakiet, czołgów i samolotów. W ostatnim kwartale 2023 roku 70 procent rosyjskiego importu obrabiarek również pochodziło z Państwa Środka. Według rozmówców AP podmioty chińskie i rosyjskie współpracują w Rosji przy produkcji dronów. Najpewniej Państwo Środka dostarcza również Kremlowi nitrocelulozę niezbędną do produkcji amunicji. Associated Press wskazało trzy chińskie podmioty: Wuhan Global Sensor Technology, Wuhan Tongsheng Technology i Hikvision jako dostawców komponentów optycznych wykorzystywanych w rosyjskich czołgach i pojazdach opancerzonych. Według informatorów agencji Kreml otrzymał optykę wykorzystywaną we wspomnianych pojazdach od firm Ray Technology i North China Research Institute of Electro-Optics. Dodatkowo Chiny mają dostarczać Rosji silniki do Bezzałogowych Statków Powietrznych i rakiet manewrujących.

Associated Press powołuje się również na dane fundacji Wolna Rosja i wskazuje na wzrost importu półprzewodników z Pekinu do Moskwy. Według danych organizacji w 2021 roku wyniósł on 200 milionów dolarów, a rok później wzrósł do ponad 500 milionów dolarów. Według urzędników, którzy rozmawiali z agencją, wywiad amerykański odkrył, że Chiny dostarczają Rosji zdjęcia satelitarne z trwającej wojny. Między krajami trwa też współpraca nad wykorzystaniem satelitów i przestrzeni kosmicznej.

Według informacji urzędników Antony Blinken, sekretarz stanu planuje wybrać się w tym miesiącu do Chin na rozmowę dyplomatyczną. Dodatkowo w przyszłym tygodniu ma udać się na spotkanie G7 we Włoszech, gdzie zamierza wyrazić obawy w związku z rosnącym pośrednim wsparciem Chin dla Rosji.

Janet Yellen, sekretarz skarbu USA, po wizycie w Pekinie powiedziała, że ostrzegła chińskich urzędników o gotowości Stanów Zjednoczonych do obłożenia sankcjami podmiotów, które wspierają siły zbrojne Rosji w obliczu inwazji na Ukrainę.

– Nie powinno się przeszkadzać ani ograniczać normalnego handlu między Rosją, a Chinami – powiedział Liu Pengyu, rzecznik chińskiej ambasady w USA cytowany przez Associated Press. – Wzywamy stronę amerykańską do niedyskredytowania i przestania robienia kozła ofiarnego z tego co jest normalnymi stosunkami Chin i Rosji.

Associated Press / Marcin Karwowski

Zaniewicz: Konflikt na Ukrainie pokazał, że OZE są bezpieczniejsze od węgla (ROZMOWA)