Rosyjski oligarcha chce sprzedać aktywa gazowe w Niemczech

22 lipca 2016, 11:15 Alert

(TASS/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

fot. BASF

Należący do rosyjskiego miliardera Michaiła Fridmana holding LetterOne rozważa możliwość sprzedaży aktywów z sektora magazynowania i transportu gazu w Niemczech (należą one do spółki-córki Deutsche Dea AG Erdoel).

Dea, która w głównej mierze koncentruje się na pracach poszukiwawczych, zamierza znaleźć nabywców dla Deutsche Dea AG Erdoel. W ubiegłym roku przychód spółki przed opłaceniem podatków wynosił 30 mln euro. Według informacji rozmówców agencji firma ma podpisane ze spółkami komunalnymi długoterminowe umowy, które obowiązują do 2027 roku. LetterOne odmawia komentarza w tej sprawie.

Niemiecka spółka Fridmana posiada podziemne magazyny gazu w Bawarii o pojemności 1,9 mld m3. Warto także przypomnieć, że Dea posiada również koncesje w Dolnej Saksonii, gdzie znajdują się złoża gazu zamkniętego.

Pod koniec grudnia 2015 roku Dea AG Erdoel kupiło 100 procent udziałów norweskiej spółki-córki koncernu E.On – E.On E&P Norge AS-  poinformowała spółka w swoim oświadczeniu. W rezultacie wydobycie DEA Deutsche Erdoel wzrośnie ponad dwukrotnie do 75 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie.

E.On E&P Norge AS posiada 43 licencje na Morzu Północnym , Norweskim orz Barentsa. Na chwile obecną DEA posiada w Norwegii 74 licencje. Przypomnijmy również , ze względu na obawy wywołane przez sankcje brytyjskie ministerstwo energetyki nakazało sprzedać Friedmanowi udziały w złożach znajdujących się na Morzu Północnym.