Rosyjski Strojtransgas realizuje gazociąg  w  Macedonii

13 marca 2015, 10:46 Alert
Rura gazowa 1

(Kommiersant/Novinite/Teresa Wójcik)

Firma Strojtransgas należąca do rosyjskiego oligarchy Giennadija Timczenki rozpoczyna realizację odcinka macedońskiego magistrali gazowej Kleczowce – Negotin. Informację opublikował, jako pierwszy dziennik  Kommiersant, powołując się na źródło „związane z wykonawcą i znające stan rzeczy”.

Jest to pierwszy segment rury, długi 61 km o średnicy 508 mm. Będzie on transportować gaz do miasta Sztip. Prace mają potrwać nieco ponad rok. Następnie realizowany będzie kolejny segment doprowadzający gaz  do elektrowni w Negotinie, która zostanie wtedy przestawiona z mazutu na gaz. Kolejny segment wynoszący 60 km ma połączyć macedońską sieć przesyłową z greckim systemem gazociągów.

Koszt całej inwestycji w Macedonii wynosi ok. 75 mln dol. Z tego rząd w Skopje zapłaci jedynie  15 mln dol., reszta zostanie wykonana przez rosyjską firmę w ramach spłaty dawnego zadłużenia Sowietów wobec byłej Jugosławii. Macedonia, jako była republika składowa tego państwa ma prawo do odzyskania odpowiedniej części tego długu.