AktualnościBezpieczeństwo

Szłapka: Ukraina dostanie blisko dwa miliardy euro z zamrożonych rosyjskich aktywów

Adam Szłapka wtorek minister ds. europejskich w Parlamencie Europejskim. Źródło: PAP / EPA

– Druga transza dochodów generowanych z zamrożonych aktywów rosyjskich w wysokości 1,9 miliardy euro zostanie wypłacona Ukrainie w kwietniu – poinformował we wtorek minister ds. europejskich Adam Szłapka. Jak dodał, w trzecią rocznicę rosyjskiej napaści planowane jest przyjęcie 16. pakietu sankcyjnego.

Szłapka wziął udział w posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie w związku z polską prezydencją reprezentuje Radę UE.

W debacie na temat dalszego wsparcia UE dla Ukrainy podkreślał, że Wspólnota udzieliła Ukrainie i jej mieszkańcom bezprecedensowego wsparcia politycznego, finansowego, gospodarczego, humanitarnego, wojskowego i dyplomatycznego.

– W ciągu ostatnich trzech lat UE i jej państwa członkowskie udzieliły Ukrainie i jej mieszkańcom około 134 miliardy euro wsparcia. Obejmuje to ponad 67 miliardy euro wsparcia finansowego, gospodarczego i humanitarnego, ponad 48 miliardy euro wsparcia wojskowego i około 17 miliardów euro wsparcia dla uchodźców w UE – wskazał.

– Chciałbym podkreślić ogromne wysiłki, jakie społeczeństwa w Unii, w tym w moim kraju, Polsce, podjęły, aby przyjąć ponad cztery miliony osób uciekających przed agresją Rosji – mówił minister. Według niego czyni to UE największym dostawcą wsparcia dla Ukrainy.

Pieniądze z rosyjskich aktywów

Jak przypomniał Szłapka, by pomóc Ukrainie w samoobronie i odbudowie, UE zdecydowała się wykorzystywać dochody generowane przez unieruchomione aktywa rosyjskie. Pierwsza transza w wysokości 1,5 miliarda euro została wypłacona latem 2024 roku. Minister ds. europejskich poinformował, że druga transza w wysokości 1,9 miliarda euro zostanie wypłacona Ukrainie w kwietniu bieżącego roku.

Szłapka dodał, że UE ma też największy udział w pożyczce zaciągniętej przez kraje G7 dla Ukrainy. Z tej pożyczki, opiewającej na 45 miliardów euro, Ukraina otrzymała pierwszą transzę w wysokości 3 miliardów euro w styczniu bieżącego roku. Pożyczka ma być spłacana z zysków od zamrożonych aktywów rosyjskich.

Bruksela pozostaje solidarna z Ukrainą

PE przyjmie rezolucję w sprawie dalszego wsparcia dla Ukrainy na posiedzeniu w marcu. Natomiast we wtorek szefowie grup politycznych w PE (odpowiedniki sejmowych klubów partyjnych) wydali oświadczenie, w którym potwierdzili solidarność z Ukrainą.

– W trudnym środowisku międzynarodowym i geopolitycznym podkreślamy znaczenie utrzymania transatlantyckiej i globalnej solidarności z Ukrainą i walki z rosyjską dezinformacją – podkreślili. Gremium to podejmuje decyzje na zasadzie konsensusu lub głosowania, przy czym oddane głosy waży się według liczby członków każdej grupy politycznej.

Kijów nie chce zostać sam

W Strasburgu przemówienie wygłosił też przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk.

– Jednym z najważniejszych zadań, które przed nami stoi, jest otwarcie pierwszego rozdziału negocjacyjnego podczas polskiej prezydencji. To stanie się ogromnym impulsem do dalszego działania. To potwierdzi, że Ukraina nie tylko deklaruje chęć bycia w UE, ale także chce to marzenie realizować – powiedział.

– Podobnie jak trzy lata temu, miliony Ukraińców z niecierpliwością czekają na dobre wieści z Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, z Waszyngtonu i Londynu, z Paryża, Brukseli, Berlina Wiadomości, że nie jesteśmy sami w tej wojnie – podsumował Stefanczuk.

Biznes Alert / PAP

Ukraina szykuje plan naprawczy w zakresie praworządności. Ma to ją przybliżyć do Unii


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i kanclerz Niemiec Friedrich Merz, foto: president.gov.ua

Ukraina prosi Niemcy o nową broń. Na liście obrona powietrzna, pojazdy i EW

Kijów przygotował listę pilnych potrzeb wojskowych i przekazał ją niemieckiemu rządowi. Ukraina prosi o wsparcie m.in. w zakresie obrony powietrznej,...

Udostępnij:

Facebook X X X