Roszkowski: Korekta ceny ropy. Na jak długo?

2 lutego 2015, 08:31 Energetyka

KOMENTARZ

Cena Brent w ostatnim roku

Marcin Roszkowski

Prezes Instytutu Jagiellońskiego

Cena ropy naftowej Brent na 15 marca wzrosła w ostatnich czterech godzinach sesji piątkowej o prawie 4 dolary, do 52,42 USD przerywając dwutygodniową konsolidację w okolicach 48-50 USD za baryłkę (+6,78%). To może być początek korekty technicznej, która jednak nie oznacza zmiany spadkowego trendu ceny tego surowca.

Silna wyprzedaż trwająca nieprzerwanie od czerwca ubiegłego roku z poziomu 115 USD może ale nie musi złapać oddech na poziomach 72 USD oraz 80 USD i nie będzie oznaczało jeszcze zmiany trendu a jedynie korektę.

Kontynuacja wyprzedaży będzie w przeważającym stopniu determinowana danymi fundamentalnymi szczególnie popytem (w tym Chiny) i podażą (Arabia Saudyjska, OPEC i USA). Na to z pewnością nałożą się dodatkowe informacje spekulacyjne dużych graczy w tym instytucji finansowych i brokerów, którzy krótkoterminowo i lokalnie mogą zdobyć przewagę nad głównymi trendami.

Cena Brent w ostatnim roku

Cena Brent w ostatnim roku

Jeżeli chodzi o przestrzeń do spadków to z technicznego punktu widzenia po pokonaniu oporu pomiędzy 37-40 USD (szczyt z 4Q 1990 roku i minima z 4Q 2008/1Q 2009) jest do zagospodarowania cena w okolicach średnich z lat 80’ i 90’ na poziomie 20-30 USD. Stąd też takie zapowiedzi dużych graczy finansowych i niektórych producentów. Z tej perspektywy (raczej miesięcznej i kwartalnej) i przy realizacji takiego scenariusza poznamy krańcowe ceny produkcji surowca, na którego popyt w ostatnich latach delikatnie spada.

Długoterminowa cena Brent

Długoterminowa cena Brent

W kontekście cen ropy w następnych miesiącach warto zwrócić uwagę na problemy i wyzwania jaki spotykają USA. Poziom S&P500, który jest z reguły wzrostowym instrumentem po osiągnięciu historycznego maksimum (2093.55) nie może nabrać dynamiki i walczy z poziomem 2000 mimo wielu interwencji w ostatnich miesiącach. Ciągną go w dół także spółki energetyczne i wydobywcze. Dodatkowo na cenę ropy wpływa bardzo silnie wojna walutowa. Para EURUSD odnotowuje kolejne minima (następnym celem 1,1?) pomaga to w spadku ceny ropy ponieważ prawie wszystkie transakcje odbywają się w dolarach amerykańskich. Dollar Index czyli wartość dolara amerykańskiego do głównych walut światowych jest na rekordowym poziomie 94-95. Amerykańscy prezydencji od kilkudziesięciu latach wspominają w corocznych orędziach o niezależności energetycznej USA. Ostatnie zwycięstwo Republikanów drastycznej zmiany raczej w tym nie przyniesie. Rurociąg Keystone XL, zostanie zawetowany przez obecnego prezydenta a niektóre prace na złożach ropy łupkowej będą czasowo ograniczone przy obecnych poziomach cen. Natomiast trend ograniczania zależności od państw trzecich jest widoczny.

W tym kontekście widać jak dużą dodatkową premię zgarnęli producenci i eksporterzy ropy w ostatnich dziesięciu latach (z ok. 33 USD do ok. 140 USD). Sfinansowały one między innymi rosyjską wojnę na Ukrainie i w Gruzji, oraz kilka pomniejszych dyktatur.  Doprowadziły do umocnienia niepewności w rejonie Bliskiego Wschodu oraz do aktywnych poszukiwać alternatywnych źródeł energii (gaz i ropa z łupków oraz OZE).