EnergetykaRopaWszystko

Roszkowski: Nie ma powodu aby ropa nie kosztowała 30 USD (ANALIZA)

ANALIZA

Marcin Roszkowski

Prezes Instytutu Jagiellońskiego

Początek roku przyniósł kolejne spadki na giełdach chińskich. W takich sytuacjach lokalny rynek zamyka się jako „dobra zasada” i otwiera z kolejną falą spadków. Centralny bank Chin zdewaluował dodatkowo yuana i co za tym idzie wzmocnił spadki na chińskich giełdach (-7%). Chińczycy próbując wyrwać się z problemu nadmiaru amerykańskich dolarów rozlali swoje problemy także na inne giełdy. Czerwono zrobiło się także na europejskich i amerykańskich rynkach.

Stanowiło to doskonały impuls do spadków ceny ropy naftowej. W największych indeksach ważną rolę odgrywają spółki energetyczne i wydobywcze.  Przypomnijmy, że cały czas w mocy pozostają nasze analizy z 2.02.2015 i 3.08.2015 także uruchomienie kolejnych sadków było kwestią czasu.

Trend spadkowy rozpoczął się w czerwcu 2014 roku z okolic 115-120 USD i z krótkimi okresami konsolidacji oraz niedużych korekt dojechał do miejsca w którym jesteśmy dzisiaj czyli 32,80 USD. Cena ropy przebiła wszystkie poziomy oporu, które analitycy ustawiali jako ostateczne minimum. Teraz dowiemy się ile naprawdę kosztuje wydobycie czarnego złota.

W trudnej sytuacji znajdą się wszystkie petro państwa, które przez lata korzystały z bańki na rynku surowców. Niektóre z nich jak Arabia Saudyjska czy Federacja Rosyjska bardzo aktywnie eskalowały różne konflikty aby wywołać dodatkowy impuls utrzymujący ceny surowców energetycznych – głównie ropy i gazu – na przeszacowanym poziomie. Obecnie takie państwa jak Nigeria, Wenezuela, wspomniana już Rosja i Arabia Saudyjska mają duże problemy z deficytem, wydatkami socjalnymi zaniedbaniami wynikającymi z archaicznych systemów politycznych. Państwa te w autorytarny sposób zmonopolizowały lokalne wydobycie zarabiając przez ostatnie dwie dekady gigantyczne pieniące. Nie poszedł za tym jednak rozwój innych sektorów ich gospodarek. Obecnie będą źródłem regionalnych niestabilności.

Ropa7.01.2015Jeżeli chodzi o przestrzeń do spadków to z technicznego punktu widzenia po pokonaniu oporu pomiędzy 37-40 USD (szczyt z 4Q 1990 roku i minima z 4Q 2008/1Q 2009) jest do zagospodarowania cena w okolicach średnich z lat 80’ i 90’ na poziomie 20-30 USD.

Ostatecznie do właściwości takiego podejścia przekonała mnie kolejna grudniowa analiza dużego biznesu gdzie w miesięczniku na „f” pojawiły się sugestie, że ropa musi za 2-3 miesiące kosztować 70USD. Co się teraz stanie?

  1. Wszyscy na tym skorzystamy. Wszyscy bo mało kto wydobywa ropę, a większość populacji z niej korzysta.
  2. Należy spodziewać się zmiany układu sił na Bliskim Wschodzie. A w tym otwarcie się Iranu, zaangażowanie Rosji i potencjalna eskalacja konfliktu Arabia Saudyjska-Iran (sunnici-szyici).
  3. USA jak zwykle na zmianach skorzystają. Przede wszystkim ze względu na dolara, który jest główną walutą rezerwową świata i fakt, że większość rozliczeń za surowce odbywa się właśnie w dolarach.
  4. W Polsce oprócz korzyści związanych z tankowaniem na stacjach (prędzej czy później), spadek cen ropy w perspektywie średniej korzystnie wpłynie także na cenę gazu i gazu skroplonego (gazoport w Świnoujściu). Wszystko to powinno przełożyć się na wzrost konkurencyjności naszej gospodarki. Niestety należy się spodziewać agresywnej polityki naszego petro-sąsiada ponieważ jego budżet oparty jest właśnie na eksporcie a większość wydatków budżetowych przeznaczana jest na socjal i zbrojenia. Do 2022 roku PGNiG ma podpisaną umowę z Gazpromem o czym druga strona raczej pamięta.

Warto obserwować:

  1. Decyzje OPEC.
  2. Eksport surowców z USA i Kanady (ropa i gaz).
  3. Gospodarkę Chin i decyzje ich banku centralnego.
  4. Iran i proces znoszenia sankcji gospodarczych.

Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X