Röttgen: Nord Stream 2 jest sprzeczny z celami Unii Europejskiej

8 lutego 2016, 11:30 Energetyka

W rozmowie z Gazetą Wyborczą szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Röttgen nazwał projekt gazociągu Nord Stream 2 ,,szkodliwym i sprzecznym z celami jakie postawiła sobie Unia Europejska”.

Nord Stream AG

– Ta inwestycja jest szkodliwa i sprzeczna z celami, które postawiła sobie UE. Gazociąg zwiększa uzależnienie energetyczne od Rosji. Uznaliśmy, że zaopatrzenie w gaz to kwestia bezpieczeństwa. Dlatego uważam, że minister gospodarki Sigmar Gabriel popełnia błąd, twierdząc, że Nord Stream 2 to zagadnienie gospodarcze, a nie polityczne. Rozbudowa gazociągu budzi słuszne zastrzeżenia w Polsce. Niemiecki rząd musi wziąć je pod uwagę – powiedział Röttgen w rozmowie z gazetą.

Zapytany przez dziennikarza Gazety Wyborczej o krytykę Berlina za jego sprzeciw wobec budowy baz NATO w Polsce stwierdził, że ,,decyzji w tej sprawie nie podjęły Niemcy, tylko cały Sojusz. Stałe bazy mają symboliczne znaczenie, ale nie ochronią nas przed zagrożeniami. Dziś trzeba reagować szybko i elastycznie. Na ostatnim szczycie NATO w Walii zdecydowaliśmy stworzyć „szpicę”, siły bardzo szybkiego reagowania. Ale są też inne zagrożenia, np. ataki na nasze sieci internetowe. Na takie scenariusze też musimy być przygotowani.”

Źródło: Gazeta Wyborcza