Jest termin następnych rozmów gazowych KE-Ukraina-Rosja

17 grudnia 2019, 12:15 Alert
Sefcovic Szefczowicz
Maroš Šefčovič, fot. flickr.com/europapont (CC BY 2.0)

Rozmowy gazowe Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji na temat przyszłości dostaw gazu przez terytorium ukraińskie po 2019 roku odbędą się 19 grudnia.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw relacji międzyinstytucjonalnych Marosz Szefczovicz odpowiedzialny za rozmowy w imieniu Komisji zapowiedział, że rozmowy odbędą się 19 grudnia i wyraził nadzieję na to, że ich uczestnicy „wyślą pozytywny sygnał rynkom i konsumentom”.

Rozmowy dotyczą warunków dostaw gazu rosyjskiego przez Ukrainę po zakończeniu obecnego kontraktu przesyłowego z końcem 2019 roku. Ukraina może liczyć na wsparcie Komisji Europejskiej jako państwo członkowskie Wspólnoty Energetycznej. Bruksela i Kijów chcą, aby nowy kontrakt został dostosowany do regulacji unijnych chroniących przed nadużyciami, których w przeszłości dopuszczał się rosyjski Gazprom. Rosjanie oczekują, że kontrakt będzie zgodny z przepisami tylko pod warunkiem, że Ukraińcy wdrożą je do własnej legislacji. Domagają się także porzucenia roszczeń sądowych Naftogazu i biorą pod uwagę podpisanie umowy tymczasowej w razie braku porozumienia długoterminowego.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Chaos kontrolowany, czyli ciąg dalszy rozmów gazowych