Jutro ruszają kolejne rozmowy z górnikami na Śląsku

7 października 2020, 11:00 Alert

– Rola ministerstwa aktywów państwowych ogranicza się do transformacji spółek energetycznych, a nie do kwestii ministerstwa klimatu, co dotyczy tego jak będzie zmieniać się polska energetyka w odniesieniu do planu PEP 2040. Polskie spółki są w stanie to zrobić – powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń podczas kongresu DISE 2020. Jutro mają ruszyć rozmowy z górnikami na Śląsku.

Artur Soboń. Fot. Bartłomiej Sawicki.
Artur Soboń. Fot. Bartłomiej Sawicki.

Umowa społeczna i jutrzejsze rozmowy z górnikami

Wiceminister Artur Soboń będący także pełnomocnik rządu ds. transformacji sektora górniczego i energetycznego pytany podczas pierwszego panelu o porozumienie podpisane z górnikami, którzy stworzyli komitet protestacyjny na Śląsku. -To porozumienie dotyczy wszystkich grup górniczy, bo mówimy o dochodzeniu do likwidacji całego sektora węgla kamiennego. W pierwszym punkcie tego porozumienia jest zapisane, że będziemy pracować nad precyzyjną umową społeczną – mówił. – Nasza umowa z górnikami zawarta we wrześniu, uwzględnia stronę społeczną, co może mieć wpływ na ostateczne porozumienie. Chodzi o najważniejsze elementy porozumienia z punktu widzenia społecznego, geologicznego i ekonomicznego – powiedział wiceminister Soboń.

Dodał, że jutro rozpoczną się prace zespołów górniczych na Śląsku, ale także na Lubelszczyźnie w Bogdance. Wiceminister został zapytany o notyfikację porozumienia z górnikami w UE. Wyraził nadzieję, że Komisja uzna fakt, iż to porozumienie uwzględnia ustalenia strony społecznej.

Projekt wydzielenia aktywów węglowych do końca roku

Soboń poinformował, że resort aktywów państwowych do końca roku chce opracować “strategię separacji aktywów węglowych”. – Dokument ten jest nam potrzebny, aby pokazać, w jaki sposób wspominane wydzielenie może być przeprowadzone. Chcemy dać możliwość finansowania inwestycji w taki miks energetyczny, który zapisaliśmy w projekcie polityki energetycznej państwa. Chodzi o to, aby nasze spółki mogły generować niezbędne inwestycje – powiedział Soboń. Podkreślił, że opracowanie dokumentu będzie poprzedzone konsultacjami, zarówno ze stroną społeczną, jak i samorządami.

Bartłomiej Sawicki

Od węgla do offshore, czyli bieg Polski po Europejski Zielony Ład (RELACJA)