Rozpoczyna się remont w litewskiej rafinerii Orlenu

9 maja 2022, 18:15 Alert

W litewskiej rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach, zarządzanej przez PKN Orlen, rozpoczął się proces zamykania zakładu w celu przeprowadzenia remontu o wartości 80 mln euro – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka rafinerii Kristina Gendvile, którą cytuje agencja BNS. – Hamowanie pracy idzie zgodnie z planem – podała Gendvile.

Rafineria Mozejki. Zdjęcie: PKN Orlen
Rafineria Mozejki. Zdjęcie: PKN Orlen

Według rzeczniczki, remont potrwa około dwóch miesięcy, a jedną z najważniejszych prac, jaka zostanie wykonana, będzie modernizacja linii produkcyjnej krakingu katalitycznego. Wymieniona zostanie też wybudowana 23 lata temu boja terminalu w Butinge. – Firma z Holandii przeprowadzi kompleksowe prace związane z wymianą boi na morzu przy pomocy specjalnie przeszkolonych nurków. Nowa boja jest wyposażona w nowoczesny system, monitoring wideo i inny sprzęt zapewniający bezpieczną jej eksploatację – powiedziała Gendvile, ale ze względów bezpieczeństwa nie ujawniła producenta boi.

Remonty w rafinerii przeprowadzane są zwykle co cztery lata. Ostatni raz miało to miejsce w 2018 roku.
Według Orlen Lietuva 80 procent prac remontowych wykonują firmy litewskie, pozostałe pochodzą z Polski, Słowacji, Niemiec, Francji i innych krajów UE.

Gendvile poinformowała, że tym razem zawarto ponad 100 kontraktów z firmami litewskimi i zagranicznymi, a w szczytowym okresie fabryka powinna zatrudniać ok. 2-2,5 tys. osób. PKN Orlen ma 100 procent akcji litewskiej rafinerii, która w 2009 roku zmieniała nazwę z Mażeikiu na Orlen Lietuva.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński