Rozwój eksportu LNG nie zaszkodzi amerykańskiej gospodarce

7 stycznia 2016, 13:00 Alert

(Rice News/Teresa Wójcik)

Terminal LNG w Świnoujściu. Zdjęcie: PLNG

Zwiększenie eksportu skroplonego gazu powyżej 12 mld stóp3 dziennie pozwoli, aby Stany Zjednoczone miały nadal zapewnioną przewagę konkurencyjną nad firmami zagranicznymi w tej branży. Taki jest najważniejszy wniosek nowego raportu, przedstawionego Departamentowi Energii USA przez Centrum Studiów Energetycznych Instytutu Baker z Uniwersytetu Rice oraz Publicznego Instytutu Polityki Gospodarczej w Oksfordzie. Jednym z autorów tego raportu pt. „Makroekonomiczne skutki zwiększenia amerykańskiego eksportu LNG”, jest Kenneth Medlock, starszy dyrektor Centrum Studiów Energetycznych.

Medlock stwierdza: „Dramatyczny wzrost wydobycia gazu łupkowego w Stanach Zjednoczonych przyniósł szereg możliwości i wyzwań dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Rozpoczęcie wydobycia gazu z łupków obniżało cenę gazu na amerykańskim rynku i obecnie ta cena w Stanach Zjednoczonych należy do najniższych na świecie. USA przesunęły się ze spodziewanej pozycji importera na pozycję ważnego eksportera LNG. Korzystają na tym konsumenci amerykańscy i wzrosła konkurencyjność producentów gazu w USA.”

Ale – zauważa Medlock: –  „Niskie ceny gazu w Stanach Zjednoczonych mają negatywny wpływ na rentowność krajowego wydobycia. Stąd  szczególne zainteresowanie firm wydobywczych eksportem na rynki, gdzie gaz jest droższy. Sprzedaż gazu na rynkach światowych po wyższych cenach zwiększy zyski producentów w USA. Jednak różnica cen między USA i resztą świata będzie się kurczyć, co zmniejszy niektóre korzyści, zarówno amerykańskich konsumentów, jak i producentów. Przeprowadziliśmy analizę zysków i strat związanych z eksportem amerykańskiego LNG. W sumie bilans „eksportowy” jest korzystny dla gospodarki USA.”

Część raportu przygotowana przez Centrum Studiów Energetycznych jest oparta na modelu symulacyjnym przyjętym dla prognoz i analiz handlowych. Uwzględnia  eksploatację amerykańskich zasobów gazu, popyt krajowy, a szerzej – perspektywy popytu na międzynarodowych rynkach gazu w oparciu o szereg prognoz amerykańskich. Oksfordzki Instytut Polityki Ekonomicznej opracował analizę wpływu makroekonomicznego na rynki gazu, na popyt krajowy i światowy oraz perspektywy eksportu gazu do innych części świata.

Raport prezentuje zestaw scenariuszy uwzględniających makroekonomiczny wpływ eksportu gazu skroplonego na rynki energii i na gospodarkę USA.

Oto najważniejsze wnioski z raportu. Po pierwsze eksport LNG zależy od  wzrostu netto krajowej produkcji gazu. Badania wykazały, że w zasadzie wzrost eksportu LNG jest wynikiem zwiększenia krajowego wydobycia, a nie zmniejszenia krajowego popytu. Po drugie – wzrost eksportu spowoduje zmniejszenie spread‘u między cenami gazu w USA, a cenami na rynkach zagranicznych. W  każdym ze scenariuszy wzrost eksportu LNG nieco podniósł ceny krajowe i nieco obniżył ceny na arenie międzynarodowej. Większych ruchów cen należy spodziewać się na rynkach w Azji. Po trzecie – łączne makroekonomiczne skutki  wzrostu  amerykańskiego eksportu LNG są nieznacznie pozytywne; to wynik, który się powtarza we wszystkich alternatywnych scenariuszach. Jeśli eksport LNG z Stanów Zjednoczonych wzrośnie z 12 mld.stóp3 w 2026 r. do 20 mld stóp3 w 2040 r. to należy spodziewać się, że przychód z tego eksportu wzrośnie z 7 mld dol., do 20 mld dol. ( wg cen dzisiejszych).

Medlock stwierdził, że przychody z eksportu LNG będą odczuwalne dopiero po 2025 roku ze względu na dużą ilość dostaw LNG z innych krajów na rynki globalne w ciągu najbliższych lat. Te rynki nie będą w stanie nabyć amerykańskiego gazu w ilości większej niż 12 mld stóp3/dziennie przed 2025 r. Do tego czasu amerykański eksport LNG będzie wynosić około 6,5 mld stóp3/dziennie, na tyle pozwoli m. in. potencjał transportowy zagranicznej infrastruktury. Wzrost eksportu gazu skroplonego z USA powyżej 12 mld stóp3 dziennie zależy także od wielu innych czynników. Zdaniem Medlocka, we wszystkich scenariuszach alternatywnych „makroekonomiczne konsekwencje amerykańskiego eksportu LNG są nieznacznie pozytywne,” Pozytywne skutki wzrostu wydobycia gazu w USA  przewyższają negatywny wpływ pewnej podwyżki cen gazu na rynku krajowym, wynikającej ze wzrostu eksportu LNG.