AktualnościGospodarkaInnowacje

Unia dofinansuje europejskie gigafabryki AI

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Fot.: PAP / Marcin Obara

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła we wtorek na szczycie w sprawie sztucznej inteligencji w Paryżu uruchomienie nowej inicjatywy InvestAI, mającej zmobilizować 200 miliardy euro na inwestycje w AI, w tym stworzenie nowego funduszu UE w wysokości 20 miliardów euro na gigafabryki AI.

Wyścig w sferze sztucznej inteligencji dopiero się rozpoczął – przekonywała szefowa KE, odrzucając oceny, że Europa jest opóźniona w tym wyścigu. Podkreśliła, że siłą Europy są jej osiągnięcia naukowe, a europejska AI jest oparta na współpracy i przyciąga osoby z różnych krajów; wskazała też na rozwój europejskich start-upów.

Nowy fundusz zapewni nowe gigafabryki

Unijny fundusz InvestAI sfinansuje cztery gigafabryki sztucznej inteligencji w UE. Jak zapewniła von der Leyen, tak duża infrastruktura jest potrzebna, aby umożliwić rozwój „najbardziej złożonych modeli sztucznej inteligencji”.

– Wraz z naszymi państwami członkowskimi i partnerami zmobilizujemy bezprecedensowy kapitał poprzez InvestAI dla europejskich gigafabryk AI. To wyjątkowe partnerstwo publiczno-prywatne, to jak CERN dla sztucznej inteligencji, (które) umożliwi wszystkim naszym naukowcom i firmom – nie tylko tym największym – opracowanie najbardziej zaawansowanych, bardzo dużych modeli potrzebnych do uczynienia z Europy kontynentu sztucznej inteligencji – powiedziała polityczka.

Sztuczna inteligencja wspomoże infrastrukturę krytyczną

Gigafabryki sfinansowane przez InvestAI mają służyć m.in. unijnemu sektorowi przemysłowemu oraz odpowiedzialnemu za infrastrukturę krytyczną. Każda firma – nie tylko najwięksi gracze – ma uzyskać dostęp do dużej mocy obliczeniowej, aby móc inwestować w swój rozwój.

Biznes Alert / PAP

Francja domaga się stanowczej odpowiedzi Unii na cła Trumpa


Powiązane artykuły

Niemcy i Czechy skracają dystans. Powstanie transgraniczny tunel

Czeski rząd zatwierdził budowę transgranicznego tunelu kolejowego, co przyczyni się do realizacji szybkiej linii kolejowej Drezno-Praga. Projekt ten, uważany za...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia Biznes Alert

Oto zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (11.07.-18.07.2025 roku).

Producent autobusów zeroemisyjnych wyszedł nad kreskę. Po 2 latach

Znany producent miejskich autobusów, głównie zero i niskoemisyjnych oraz trolejbusów po dwóch latach strat wyszedł nad kreskę. Skonsolidowany zysk netto...

Udostępnij:

Facebook X X X