EnergetykaOZE

Rubczyński: Fundusz Modernizacyjny może weprzeć ciepłownictwo i energetykę rozproszoną

Polska nie ma mapy drogowej dla  energetyki. To dobrze, że UE stara się nam wskazać kierunki rozwoju – powiedział ekspert Forum Energii Andrzej Rubczyński podczas panelu „Pod presją zmian. Polska energetyka 2050. Scenariusze rozwoju” w ramach XIV Kongresu Nowego Przemysłu.

Polska nie może ignorować zmian i megatrendów, bo może się to na nas zemścić. Budowa dużych bloków energetycznych opartych na węglu może być ryzykowna, biorąc pod uwagę zmiany w naszym otoczeniu oraz postęp technologicznych – powiedział Rubczyński.

Jak dodał, węgiel brunatny wyczerpie się w Polsce w latach 2030-2040. – Nowe inwestycje w bloki węglowe to wydatki przekraczające 20 mld zł. Uruchamianie elektrowni węglowych w latach 30. będzie nieefektywnie i nieekonomiczne. Trzeba patrzeć na nowe technologie oraz gaz, który może być sprzedawany polskiej energetyce na warunkach rynkowych – powiedział ekspert.

Pytany o Fundusz Modernizacyjny – który w ramach reformy systemu ETS ma wesprzeć transformacje energetyczną  -powiedział, że „należy wystrzegać się błędów z poprzednich lat”. Dodał, że z Funduszu na transformację może trafić ok. 4 mld euro. – Potrzebny jest mechanizm selekcji poprzez aukcje i rozwiązania, które przyniosą konkrety efekt, taki jak ograniczenie smogu czy mniejsza emisja – powiedział.

Dodał, że warto wspierać energetykę rozproszoną, a barierą wejścia są inwestycje. Według niego Fundusz Modernizacyjny może pomóc również w tym obszarze, podobnie jak w kogeneracji i w ciepłownictwie. – Warto szukać synergii ciepłownictwa i energetyki. Jeśli inwestycje będą sprzyjać konkretnym, wymiernym efektom, może to dać impuls rozwojowy – powiedział Andrzej Rubczyński.


Powiązane artykuły

Energa realizuje strategię Orlenu i planuje nowe bloki gazowe

Spółka w przyszłym roku ma zamiaru uruchomić dwa bloki gazowe, jeden w Grudziądzu, drugi w Ostrołęce. W planach ma jednak...
Ładowanie samochodu elektrycznego. Źródło: freepik.com

E-auta nie są dobre dla klimatu, ale Szwajcarzy chcieli to ukryć

Szwajcarski Federalny Urząd ds. Środowiska wstrzymał prezentację badania dotyczącego bilansu ekologicznego samochodów elektrycznych. Wyniki sugerowały, że elektromobilność nie zawsze jest...

Holendrzy testują morską fotowoltaikę. Fale jej niestraszne

Są wyniki testów, jakim poddano platformy, na których będą umieszczone morskie panele fotowoltaiczne. Badania przeprowadzono na Delta Flume, obiekcie, który...

Udostępnij:

Facebook X X X