Małecki: Gaz Rumunii dla Trójmorza

30 kwietnia 2018, 13:00 Energetyka

Pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski i przewodniczący komisji parlamentarnej do spraw Energii i Skarbu Państwa Maciej Małecki odwiedzili w tym tygodniu Rumunię, gdzie rozmawiali o bezpieczeństwie w regionie, w formacie okrągłego stołu. Podczas rozmów poruszona została też kwestia możliwości wykorzystania nowych rumuńskich złóż gazu, które odkryto nad Morzem Czarnym. O owocach spotkania opowiedział BiznesAlert.pl poseł Maciej Małecki, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

Pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski i przewodniczący komisji parlamentarnej do spraw Energii i Skarbu Państwa Maciej Małecki podczas rozmów o bezpieczeństwie energetycznym w Rumunii Źródło: M. Małecki
Pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski i przewodniczący komisji parlamentarnej do spraw Energii i Skarbu Państwa Maciej Małecki podczas rozmów o bezpieczeństwie energetycznym w Rumunii Źródło: M. Małecki

Know how z Polski do Rumunii

– Budujemy więzi regionalne w Europie Środkowej. Rumunia jest naszym ważnym partnerem m.in. w formacie Trójmorza. Budowanie tych więzi polega między innymi na tworzeniu wspólnych projektów regionalnych i wymianie doświadczeń. Podczas konferencji zorganizowanej przez Warsaw Institute w Bukareszcie dyskutowaliśmy m.in. o modelu zarządzania majątkiem narodowym na przykładzie Polski, a zwłaszcza tak strategicznych branż jak energetyka – wymieniał poseł Małecki. Podkreślił, że Polska ma w tym zakresie cenne doświadczenia, chociażby dotyczące powołania Ministerstwa Energii oraz rozwiązań wdrożonych dla lepszego nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa. – Nasi rumuńscy partnerzy byli także zainteresowani sukcesem Polski w walce z szarą strefą w sektorze paliwowym – nadmienił.

Rumuński gaz dla Trójmorza?

Tematem było również bezpieczeństwo energetyczne. – Oba nasze kraje mają podobne spojrzenie na ryzyko i złe skutki monopolu Gazpromu w regionie. Rozmawialiśmy także o tym, że należałoby już myśleć o nowych rozwiązaniach infrastrukturalnych, które wykorzystałyby nowe złoża gazu w Rumunii z pożytkiem dla całego regionu – powiedział poseł Małecki.

Via Carpathia

Oprócz energetyki tematem spotkania była także budowa Via Carpathia, największego projektu infrastrukturalnego tego typu w Europie. – Został on uruchomiony przez rząd PiS i połączy Północ z Południem naszego regionu, a więc główną oś Trójmorza. To realizacja testamentu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Aktywnie angażują się w ten projekt eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości, w tym szczególnie europoseł Tomasz Poręba – powiedział Małecki. W Bukareszcie spotkał się także z Iulianem Iancu, przewodniczącym Komisji Handlu i Usług w rumuńskim parlamencie. – To było dobre, merytoryczne spotkanie i może być początkiem dobrej współpracy z korzyścią dla naszych krajów i regionu – podsumował.