PERN rozpoczął budowę Rurociągu Boronów–Trzebinia

22 czerwca 2021, 13:45 Alert
Fot. BiznesAlert.pl
Fot. BiznesAlert.pl

PERN rozpoczął budowę Rurociągu Boronów–Trzebinia. To jedna z jego strategicznych inwestycji.

Nowy rurociąg transportowy o długości 97 km., ma zwiększyć się pewność dostaw paliw na Śląsk. Rurociąg będzie przebiegał przez 11 miast województw małopolskiego i śląskiego. Inwestycja ta, to przedłużenie istniejącego układu rurociągu produktowego Płock–Koluszki–Boronów w kierunku rafinerii w Trzebini. Celem inwestycji ma być poprawa bezpieczeństwa zaopatrzenia południa Polski w paliwa poprzez zwiększenie zasięgu transportu rurociągowego z głównych zakładów produkcyjnych PKN Orlen do Terminala Paliw PKN Orlen w Trzebini. Budowa ropociągu ma potrwać ponad rok. Oddanie inwestycji do użytku ma nastąpić w trzecim kwartale przyszłego roku.

– PERN realizuje szeroki zakres inwestycyjny dotyczący magazynów ropy i paliw, a także infrastruktury liniowej. Rurociąg z Boronowa do Trzebini to realizacja zadań postawionych przez rząd, ujęta w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku – podkreślił Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– W ciągu ostatniego roku oddaliśmy ponad 500 tys. m sześc. pojemności magazynowych na ropę i ponad 200 tys. m sześc. na paliwa. Budowa Rurociągu Boronów–Trzebinia jest komplementarna. To pierwsza inwestycja dotycząca budowy rurociągów w Polsce od lat. Zagwarantuje ona bezpieczne i przewidywalne dostawy paliwa na Śląsk – dodał prezes PERN Igor Wasilewski.

PERN podaje, że długość rurociągu wyniesie 97 km a pierwsze paliwo popłynie nim w trzecim kwartale 2022 roku.

Bartłomiej Sawicki

O przyszłości rynku ropy i gazu na konferencji Nafta-Gaz-Chemia 2021 (NA ŻYWO)