Rusza budowa Gazociągu Polska-Słowacja

18 września 2018, 12:45 Alert
naimi
Źródło: Profil FB Piotr Naimskiego

Dzisiaj oficjalnie zostanie zainicjowana budowa gazociągu Polska-Słowacja. Magistrala ma pomóc w dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Europy Środkowo-Wschodniej. Udział w uroczystości weźmie m.in. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej dr Piotr Naimski.

Zgodnie z założeniami gazociąg ma mieć długość ok. 59 km. Prace mają zostać zakończone do końca 2021 roku.

Połączenie to stanowi istotny element Gazowych Połączeń Międzysystemowych Północ-Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej (NSI East Gas) i przyczyni się do zwiększenia regionalnego bezpieczeństwa dostaw oraz integracji rynków gazu w regionie.

Pod koniec kwietnia Gaz-System i słowacki Eustream a.s. podpisały umowę „Connection Agreement” w zakresie realizacji projektu gazowego połączenia międzysystemowego Polska – Słowacja. Na jej podstawie operatorzy systemów przesyłowych podjęli pozytywną decyzję inwestycyjną w zakresie budowy wspomnianego połączenia.

W wyniku realizacji projektu, kraje regionu uzyskają bezpośredni dostęp do nowych źródeł dostaw gazu z kierunku północnego – takich jak w pełni operacyjne terminale LNG na Morzu Bałtyckim (Terminal LNG w Świnoujściu, Kłajpeda LNG poprzez Połączenie Międzysystemowe Polska – Litwa (GIPL)) oraz z Norwegii (z planowanego gazociągu Baltic Pipe), jak również z kierunku południowego – przez połączenie międzysystemowe Słowacja-Węgry oraz planowany gazociąg Eastring. Pozwoli to na poprawę efektywności rynków gazu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Projekt będzie miał także pozytywny wpływ na zacieśnianie współpracy pomiędzy oboma krajami.

BiznesAlert.pl/Gaz-System