Rusza pilotaż Elektro ScaleUp. Ma pomóc w rozwoju elektromobilności

30 maja 2018, 13:15 Alert
Samochód elektryczny
(fot. Flickr/CC/Kārlis Dambrāns)

Program Inteligentny Rozwój wspiera dobre inicjatywy. Wystartował nowy program adresowany do przedsiębiorców z branży elektromobilności. Pomoc otrzymają firmy pracujące nad nowatorskimi rozwiązaniami technologicznymi w zakresie konstrukcji baterii do samochodów elektrycznych i sieci urządzeń do ładowania pojazdów.

– Elektromobilność to branża przyszłościowa, która w ciągu najbliższych kilku lat zmieni przemysł motoryzacyjny. W Polsce sektor ten w obecnej fazie rozwoju wymaga wsparcia różnych instrumentów” – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Paweł Chorąży.

Wybrany do realizacji pilotażu podmiot (tzw. akcelerator) rozpocznie działanie jeszcze w czerwcu br. Zakończenie przedsięwzięcia planowane jest w kwietniu 2020 r.

Na program, który przeprowadzi firma techBrainers sp. z o.o., złoży się kilka elementów. Pierwszym będzie wsparcie młodych firm przez mentorów, ekspertów biznesowych i technologicznych. Drugim – zapewnienie dostępu start-upom do polskich liderów polskiego rynku elektromobilności. Trzecim – dofinansowanie dla najlepszych start-upów w wysokości od 100 do 500 tys. złotych, które przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć na prace nad rozwojem swojej technologii i przygotowaniem jej do wdrożenia.

„Programy akceleracyjne dla start-upów realizowane przy udziale dużych firm potwierdzają swoją skuteczność. Chcemy teraz te doświadczenia wykorzystać do wsparcia rozwoju branży elektromobilności, której znaczenie jest kluczowe dla wzrostu innowacyjności naszej gospodarki” – dodał wiceminister Paweł Chorąży.

Na realizację pilotażu przeznaczono 10 mln zł ze środków europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Przedsięwzięcie wpisuje się w rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności.

Ministerstwo Inwestycji i  Rozwoju