Pierwsze, dobowe aukcje na dostęp do wolnych przepustowości gazociągu OPAL, łączącego Nord Stream 1 z systemem przesyłowym Europy Zachodniej i Europy Środkowej, odbędą się 1 sierpnia. Wówczas możliwe będzie zarezerwowanie przepustowości na 2 sierpnia – poinformował w komunikacie operator gazociągu OPAL – OPAL Gastransport.
21 lipca Sąd Unii Europejskiej oddalił wniosek Polski i spółki PGNiG mający na celu zawieszenie wykonania decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej przeprowadzenia aukcji na 50 procent zdolności przesyłowych gazociągu OPAL. Kilka dni później analogiczną decyzję podjął sąd w niemieckim Düesseldorfie.
Do decyzji niemieckiego sądu odniósł się Gazprom Export. W opublikowanym komunikacie spółka stwierdziła, że po konsultacjach z niemieckim regulatorem pozwoli operatorowi gazociągu OPAL na przeprowadzenie aukcji na dostęp magistrali. Dzięki niej zarówno ona, jak i inne zainteresowane strony będą mogły rezerwować przepustowość gazociągu.
Decyzje Sądu UE i sądu w Düesseldorfie oznaczają, że odwieszone zostało wykonanie decyzji Komisji Europejskiej, na mocy której w 2016 roku Gazprom uzyskał dostęp do 90 procent przepustowości gazociągu OPAL. Do ubiegłego roku rosyjski monopolista mógł wykorzystywać tylko 50 procent przepustowości wspomnianej magistrali. Pozostałe moce przesyłowe zostały zarezerwowane dla innych dostawców. Z decyzją Komisji nie zgodziło się PGNiG oraz polski rząd, które zaskarżyły ją do Sądu Unii Europejskiej. W ramach prowadzonego postępowania Sąd podjął środki na rzecz zawieszenia wykonania decyzji Komisji.
Zwiększenie dostępu Gazpromu do przepustowości OPAL oznacza ugruntowanie jego pozycji na gazowym rynku Europy Środkowo-Wschodniej, a także zalanie tej części kontynentu większym wolumenem surowca bez konieczności rozbudowywania dotychczas istniejącej infrastruktury.
Jak zauważa ośrodek analityczny ICIS, ostatni raz gdy była dostępna większa przepustowość OPAL, przesył rurociągiem wzrósł o 20 mln m3 dziennie. Zdaniem Marcello Kolaxa 2 sierpnia przesył gazu lądową odnogą Nord Stream 1 wzrósł o 27 procent. To z kolei oznacza, że w ciągu najbliższego miesiąca eksport rosyjskiego gazu przez Nord Stream 1 może wzrosnąć do maksymalnej przepustowości 150 mln m3 dziennie. Przez OPAL do Czech może trafiać dziennie do 100 mln m3 surowca. Dla porównania 31 lipca rano wskaźnik ten wyniósł 65 mln m3.
AKTUALIZACJA: 02.08.2017 r. godz. 12:28
OPAL Gastransport/ICIS/Piotr Stępiński