Ruszył nabór wniosków do programu Mój Prąd. Beneficjenci mogą uzyskać nawet do 20 tys. dofinansowania

19 kwietnia 2022, 06:30 Alert
Mój Prąd 4.0. Grafika: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Mój Prąd 4.0. Grafika: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

15 kwietnia rozpoczął się nabór do kolejnej edycji programu Mój Prąd. W czwartej edycji programu dofinansowań, pieniądze będzie można dostać również na inne rozwiązania związane z energetyką prosumencką, między innymi na magazyny energii czy też systemy zarządzania energią.

Ruszył nabór wniosków do programu Mój Prąd

Aktualna edycja jest już czwartą odsłoną bardzo popularnego programu dofinansowań dla prosumentów. Poprzednie edycje, których budżet wynosił ponad 1,8 mld zł, zakończyły się przed terminami z powodu wyczerpania budżetu.

Aktualna edycja programu Mój Prąd posiada nieco mniejszy budżet niż poprzednie, gdyż wynosi on zaledwie 350 mln zł. Rząd jednak nie zamyka możliwości zwiększenia budżetu w trakcie trwania programu.

W nowej odsłonie programu wprowadzono również dofinansowania dla rozwiązań służących zwiększeniu autokonsumpcji w miejscu wytwarzania energii. Oprócz możliwości ubiegania się o dofinansowanie na magazyny energii, ciepła czy też systemy zarządzania energią, wnioskodawcy będą mieli również możliwość uzyskania wsparcia finansowego przy zakupie domowych ładowarek do samochodów elektrycznych.

Beneficjentami programu Mój Prąd 4.0 mogą być osoby fizyczne, które są zainteresowane montażem między innymi instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii i ciepła, które przełożą się na zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej wytworzonej z własnych paneli.

Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski wyjaśnia, że do 4 tys. zł zwrotu będą mogły otrzymać osoby, które zdecydują się tylko na instalację samych paneli fotowoltaicznych. Możliwe jest również zainstalowanie kilku elementów, co przełoży się również wyższą wysokość dofinansowania. W przypadku gdy wnioskodawca podejmie się instalacji kilku elementów, wysokość dofinansowania na same panele może wzrosnąć do 5 tys. zł. Instalując magazyn ciepła beneficjent może uzyskać dofinansowanie do 5 tys. zł, do magazynów energii dofinansowanie wynosi do 7,5 tys. zł zaś w przypadku instalacji systemu zarządzania energią, można otrzymać kolejne 3 tys. zł. Łączna suma uzyskanych dotacji może wynieść nawet do 20,5 tys. zł.

BusinessInsider/BiznesAlert.pl

Rząd pracuje nad zwiększeniem budżetu programu Mój Prąd