Dziś (2 października) w Stambule rozpoczyna się spotkanie 20 najbardziej rozwiniętych państw na świecie – Grupy G20. Po raz pierwszy szczyt będzie dedykowany wyłącznie tematom energetycznym.
Dzisiejsze (2 października) spotkanie ministrów ds. energetyki państw należących do G20 będzie miało miejsce w Stambule. To pierwsze spotkanie G20 w tym formacie.
G20
G20 jest organizacją powstałą w 1999 r. po propozycji ówczesnego premiera Kanady Paula Martina. Jej powstanie było następstwem azjatyckiego kryzysu finansowego – największe gospodarki na świecie chciały stworzyć forum, na którym będą mogły koordynować swoją politykę finansową i gospodarczą.
Do organizacji należy 19 państw: Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Brazylia, Chiny, Francja, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Meksyk, Niemcy, Republika Południowej Afryki, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja, Wielka Brytania oraz Włochy. Ponadto, Unia Europejska też jest członkiem, przez co można powiedzieć, że Francja, Niemcy, Wlk. Brytania i Włochy są reprezentowane podwójnie, bezpośrednio i poprzez UE.
Tegoroczną prezydencję w G20 sprawuje Turcja, w związku z czym będą się tam odbywać wszystkie spotkania, w tym dzisiejszy szczyt ministrów energetyki.
Priorytety szczytu
Szczyt będzie poświęcony dwóm ogólnym obszarom – dostępowi do energii elektrycznej oraz jej wytwarzaniu i wykorzystaniu w sposób minimalizujący szkody dla środowiska. Zagadnienia te wpisują się w szersze priorytety tureckiej prezydencji.
Wśród nich znajdzie się kwestia dostępu do energii w krajach rozwijających się. Jak poinformowała Ankara w oficjalnym oświadczeniu (dostępnym w całości TUTAJ) „1,1 mld ludzi na świecie żyje bez dostępu do energii elektrycznej”. Turcy chcą, by dzisiejszy szczyt przyjrzał się szczególnie sytuacji w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie „ten problem jest najbardziej odczuwalny”.
Z tego powodu prezydencja turecka zorganizowała wczoraj (1 października) jeszcze dodatkowe wydarzenie poświęcone kwestiom energetycznym w Sahelu: Konferencję G20 nt. Dostępu do Energii w Afryce Subsaharyjskiej. Prócz przedstawicieli państw G20 wzięli w niej udział reprezentanci krajów afrykańskich oraz sektora prywatnego, którzy dyskutowali nad możliwościami współpracy w tym zakresie.
Także energia odnawialna i wydajność energetyczna
Ministrowie pochylą się też nad tematami szczególnie bliskimi UE w świetle jej polityki klimatycznej. Będą to działania na rzecz zwiększenia udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym oraz poprawa wydajności energetycznej – czyli cele, jakie są zapisywane w kolejnych pakietach klimatycznych UE.
Ministrowie rozpoczną spotkanie dziś wieczorem i opracują wspólny komunikat. Będzie on przedstawiony na szczycie przywódców G20, który będzie miał miejsce w Antalyi 15 i 16 listopada br.