#RynekOpinii: Bałkany, Ukraina, elektrownia jądrowa

30 stycznia 2017, 16:00 Alert

Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez Instytut Jagielloński i BiznesAlert.pl. To miejsce, w którym konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze tematy gospodarczo-społeczne. Audycja nadawana jest w każdy poniedziałek o godz. 19.00 w Radiu Dla Ciebie.

Rynek opinii

Audycja 30 stycznia 2017 roku o godzinie 19.00.

Rozmowa I

W zeszłym tygodniu Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego ostrzegła kraje Bałkanów Zachodnich przed szukaniem alternatywy dla Unii Europejskiej. W podobnym tonie wypowiadał się przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podczas spotkania z premierem Czarnogóry. Jednocześnie w nowojorskim Observer John Schindler, były agent NSA, ostrzegł przed działaniami Rosji na Bałkanach, które mogą zmierzać do wywołania kolejnego konfliktu w tym regionie. Bałkańskie media sugerują także, że nowa polityka zagraniczna prezydenta USA Donalda Trumpa będzie oznaczać wycofanie się Amerykanów z tej części Europy. O ogniskach zapalnych: rosnących napięciach między Kosowem a Serbią, Chorwacją a Serbią oraz niepewnej przyszłości Bośni i Hercegowiny jako państwa porozmawiamy z dr. Marko Babićiem, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarzem Zakładu Europejskich Studiów Subregionalnych.

Rozmowa II

Wiele uwagi w mediach poświęca się działaniom Rosji w przestrzeni cybernetycznej. Kolejne państwa w Europie informują o zagrożeniach związanych z możliwym wpływem rosyjskich hakerów na sytuację wewnętrzną w tych krajach. Tymczasem coraz rzadziej mówi się o Ukrainie, która jest jaskrawym przykładem prowadzonej przez Moskwę wojny hybrydowej. O konsekwencjach działań Rosji na Ukrainie oraz możliwej destabilizacji sytuacji w regionie porozmawiamy z dr hab. Agnieszką Legucką, analitykiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Rozmowa III

Dzisiaj Ministerstwo Energii zorganizowało konferencje „Promieniujemy na całą gospodarkę. Polski przemysł dla elektrowni jądrowej” na której miały zostać przedstawione szczegóły zrewidowanego programu jądrowego. Podczas wystąpienia minister energii, Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że do końca półrocza 2017 roku, resort energii przedstawi założenia nowego modelu finansowania energetyki jądrowej. Tymczasem jeszcze w ubiegłym tygodniu minister energii mówił, że polski program jądrowy zostanie zawieszony. Jaka będzie przyszłość polskiego programu jądrowego? O tym porozmawiamy z dr Joanną Maćkowiak-Panderą, prezesem Forum Energii.