Rynek Opinii to audycja przygotowana przez Instytut Jagielloński i BiznesAlert.pl. To miejsce, w którym konfrontujemy opinie na najciekawsze tematy gospodarczo-społeczne. Audycja nadawana jest w każdy poniedziałek o godz. 19.00 w Radio Dla Ciebie.
Audycja 29 maja 2017 roku.
Rozmowa I
Jesienią tego roku Ministerstwo Energii ma przedstawić strategię energetyczną naszego kraju na kolejne lata oraz wynikający z niej miks źródeł wytwarzania energii. Na jego konstrukcję wpływ będzie miała polityka europejska, a więc dokument Komisji Europejskiej „Czysta energia dla Europy i Europejczyków” zwany pakietem zimowym oraz reforma unijnego systemu handlu emisjami CO2. Drugim wyzwaniem są projekty geopolityczne realizowane w naszym sąsiedztwie. Chodzi tu szczególnie o gazociąg Nord Stream 2. Polska przygotowuje alternatywę dla regionu w postaci Bramy Północnej, a więc terminalu LNG oraz Korytarza Norweskiego. Chce w ten sposób dywersyfikować źródła dostaw gazu do regionu. Inne wyzwanie, to budowa nowej infrastruktury przesyłowej w kraju i na granicy z sąsiadami, integracja rynków energii oraz budowa Unii Energetycznej. O tym i innych istotnych zagadnieniach porozmawiamy z Piotrem Naimskim, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
Rozmowa II
W połowie ubiegłego tygodnia kraje grupy OPEC oraz państwa niezrzeszone wydobywające ropę zgodziły się na wydłużenie okresu obowiązywania cięć wydobycia ropy naftowej o 9 miesięcy, począwszy od lipca 2017 r. Pierwsze takie porozumienie obowiązywało od stycznia tego roku do końca czerwca. Kraje zależne od sprzedaży ropy liczyły, że ograniczenie wydobycia surowca przełoży się na wzrost cen. Ponieważ efekty nie były zadowalające, państwa te podjęły decyzję o przedłużeniu porozumienia o kolejne 9 miesięcy. Cichymi zwycięzcami są USA, gdzie po 2 latach taniej ropy i zaciskania pasa ponownie wzrasta wydobycie z łupków. W efekcie podaż ropy na rynku wciąż jest duża i nie pozwala na znaczący wzrost cen surowca, na który liczyli sygnatariusze porozumienia naftowego. Czy jego przedłużenie to szansa na wyjście z pułapki cenowej? O tym porozmawiamy z Dorotą Sierakowską, analitykiem surowcowym Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska.