Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez Instytut Jagielloński i BiznesAlert.pl. Rynek Opinii to miejsce, w którym konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze tematy gospodarczo-społeczne. Program prowadzą Wojciech Jakóbik, Marcin Roszkowski oraz Bartłomiej Sawicki.
▶️ Rozmowa I
W ubiegły piątek Komisja Europejska zaakceptowała plan polskiego rządu dotyczący udzielenia blisko 8 mld zł wsparcia w celu złagodzenia społecznych i środowiskowych skutków likwidacji nierentownych kopalń węgla kamiennego do 2018 r. Bruksela uznała plan za zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa. Nie oznacza to jednak, że polskie górnictwo w obecnym kształcie zostanie uratowane. Wręcz przeciwnie. Jak donoszą agencje prasowe, Komisja zgodziła się na pomoc publiczną pod warunkiem zamknięcia nierentownych zakładów. Jak będzie wyglądać realizacja planu zaakceptowanego przez Komisję? Czy pojawią się szanse na uczynienie polskiego górnictwa rentownym? Odpowiedzi na górnicze zagadki będziemy szukać w rozmowie z Darią Kulczycką, Dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan.
▶️ Rozmowa II
Mimo podjętej przez Brytyjczyków prawie pół roku temu decyzji o wyjściu z Unii Europejskiej wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi. Według brytyjskich mediów rozpoczęcie procedury opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię może opóźnić się nawet o 2 lata. Taka możliwość istnieje, jeśli na początku grudnia Sąd Najwyższy potwierdzi, że to parlament musi podjąć formalną decyzję w sprawie uruchomienia całej prawnej procedury, zgodnie z art. 50. Traktatu Lizbońskiego. Jeśli tak się stanie, niewiadomą pozostaje głosowanie brytyjskiego parlamentu w tej sprawie. O możliwych scenariuszach ws. Brexit porozmawiamy z Karoliną Zbytniewską z portalu EurActiv.pl.
▶️ Rozmowa III
W minionym tygodniu zakończył się w Marrakeszu kolejny szczyt klimatyczny, który miał doprecyzować zapisy paryskiego szczytu z ubiegłego roku. Jednym z dyskutowanych tematów była przyszłość funduszu na rzecz ochrony klimatu, który ma wynieść 100 mld dol. Pojawia się jednak problem, jak skutecznie wydatkować takie środki. Trudność sprawia także transfer nowych technologii z krajów rozwiniętych do tych biedniejszych, tak aby zmierzać w kierunku niskoemisyjnej gospodarki i systemowo ograniczać emisję CO2. O tym jak skutecznie wykorzystać fundusze na rzecz modernizacji gospodarek, dostosowując je do wymogów porozumienia klimatycznego, porozmawiamy z Joanną Wis-Bielewicz z instytutu badawczego Adelphi Research.