#RynekOpinii: Cyberbezpieczeństwo, Zapad’17, zwrot energetyczny

18 września 2017, 06:30 Alert
Rynek opinii (4)

Rynek Opinii to audycja przygotowana przez Instytut Jagielloński i BiznesAlert.pl. To miejsce, w którym konfrontujemy opinie na najciekawsze tematy gospodarczo-społeczne. Audycja nadawana jest w każdy poniedziałek o godz. 19.00 w Radiu Dla Ciebie.

ROZMOWA I

W zeszłym tygodniu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawił w przemówieniu wygłoszonym na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego stan Unii Europejskiej. Wśród propozycji zmian Juncker zwrócił uwagę m.in. na wprowadzenie europejskich ram monitorowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Mają one sprawić, że inwestycje zagraniczne będą źródłem wzrostu gospodarczego w UE, a przy tym zostanie zapewniona ochrona najważniejszych interesów UE. Wśród nowych narzędzi przewodniczący Komisji wymienił także Europejską Agencję Cyberbezpieczeństwa, która ma pomóc w walce z cyberzagrożeniami. O tych i innych propozycjach zgłoszonych przez Junckera porozmawiamy z Karoliną Zbytniewską, redaktor naczelną portalu EurActiv.pl.

ROZMOWA II

Na terytorium Białorusi i obwodu kaliningradzkiego odbędą się ćwiczenia wojskowe Rosji i Białorusi o nazwie Zapad-17, w których udział weźmie ponad kilkanaście tysięcy żołnierzy. Wielu ekspertów zarzuca im brak transparentności oraz to, że są przygotowaniem do ewentualnych działań zbrojnych. O tym, czy i w jakim stopniu ćwiczenia białoruskich oraz rosyjskich wojsk stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski oraz pozostałych państw członkowskich NATO, porozmawiamy z dr. hab. Piotrem Grochmalskim, kierownikiem Katedry Geopolityki na Akademii Sztuki Wojennej.

ROZMOWA III

W trakcie zakończonego Forum Gospodarczego w Krynicy przedstawiciele ministerstwa energii oraz spółek energetycznych wyrazili swoją gotowość do realizacji polityki energetycznej, która w mniejszym stopniu będzie zależna od węgla. Zapowiedzieli, że paliwami, które mogłyby zastąpić czarne złoto, są gaz oraz atom. O tym, czy rzeczywiście możemy mówić o zwrocie w polityce energetycznej Polski oraz o możliwych scenariuszach jej rozwoju, porozmawiamy z dr Joanną Maćkowiak-Panderą, prezes Forum Energii.