#RynekOpinii: Korea Północna, wybory we Francji, wojna hybrydowa przeciwko NATO
Rynek Opinii to audycja przygotowana przez Instytut Jagielloński i BiznesAlert.pl. To miejsce, w którym konfrontujemy opinie na najciekawsze tematy gospodarczo-społeczne. Audycja nadawana jest w każdy poniedziałek o godz. 19.00 w Radio Dla Ciebie.
Audycja 8 maja 2017 roku.
Rozmowa I
Półwysep Koreański od czasu śmierci Kim Dzong Ila i objęcia władzy przez jego syna Kim Dzong Una nie budził tak dużego zainteresowania jak obecnie. Nowy prezydent USA Donald Trump zaostrzył jeszcze bardziej retorykę wobec północnokoreańskiego reżimu. Rośnie liczba i intensywność ćwiczeń wojskowych z Koreą Południową. Północ zaś stara się odpowiedzieć próbami rakietowymi z wykorzystaniem pocisków balistycznych zdolnych przenosić ładunki jądrowe. Propagandowe pokazy kończą się jednak fiaskiem. Próby rozwiązania sporu na Półwyspie Koreańskim, trwającego już ponad pół wieku, uniemożliwiała dotychczasowa postawa Chin i Rosji, którym odpowiadał status quo. Nieoczekiwanie jednak Pekin dystansuje się wobec Pjongjangu i coraz częściej rozmawia na temat Korei Północnej z Waszyngtonem. Czy Chiny modyfikują swoje stanowisko wobec północnokoreańskiego reżimu? Czy jest to szansa na deeskalację napięcia na Półwyspie? O tym porozmawiamy z prof. Waldemarem Dziakiem z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Rozmowa II
We Francji odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. W szranki o fotel prezydenta Francji stanęli były bankier i minister gospodarki Emmanuel Macron, reprezentujący centroprawicę, oraz liderka skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen. Wybory wygrał ten pierwszy. O wynikach wyborów oraz przyszłych losach Francji w Unii Europejskiej porozmawiamy z Adamem Puchejdą z KulturyLiberalnej.pl.
Rozmowa III
Na początku tego roku NATO rozpoczęło realizację postanowień ze szczytu w Warszawie, który odbył się w ubiegłym roku. Ruszyła dyslokacja dodatkowych oddziałów na wschodniej flance Sojuszu. Rosjanie uważają, że jest to działanie, które podnosi tylko napięcie we wzajemnych relacjach. Jak informują służby wywiadowcze Danii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i krajów bałtyckich, Rosjanie szykują na wojska NATO pułapki, tocząc z nią już teraz wojnę hybrydową. Jak odróżnić nieprawdziwą informację od faktów? Jakiego typu pułapki szykują na wschodniej flance Rosjanie? O tym porozmawiamy z dr. hab. Tomaszem Aleksandrowiczem, prof. Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.