#RynekOpinii: Niemiecki biznes w Rosji, System podatkowy w Polsce, reforma UE
Rynek Opinii to audycja przygotowana przez Instytut Jagielloński i BiznesAlert.pl. To miejsce, w którym konfrontujemy opinie na najciekawsze tematy gospodarczo-społeczne. Audycja nadawana jest w każdy poniedziałek o godz. 19.00 w Radio Dla Ciebie.
Audycja 15 maja 2017 roku.
Rozmowa I
Podczas ostatniej wizyty Kanclerz Niemiec w Moskwie, Angela Merkel podkreśliła, że rozmowa o złagodzeniu lub zniesieniu unijnych sankcji nałożonych na Rosję możliwa jest tylko wówczas, kiedy Kreml będzie przestrzegać porozumień mińskich dotyczących wojny na wschodzie Ukrainy. Niezależnie jednak od tej deklaracji niemieckie firmy starają się omijać te obostrzenia i rozwijają współpracę z Rosją. Przykładem jest gazociąg Nord Stream 2. O zależnościach niemieckiego biznesu z rosyjskimi spółkami porozmawiamy z Andrzejem Godlewskim, ekspertem ds. polityki niemieckiej i europejskiej.
Rozmowa II
Od lat eksperci podkreślają, że zmorą dla polskiej przedsiębiorczości jest nieprzejrzysty, a przez to pełen luk system podatkowy. Obecny rząd zapowiadał uproszczenie systemu podatkowego co miało przełożyć się na rozwój polskiej przedsiębiorczości i wzrost dochodów do budżetu państwa. Na obecnym etapie brakuje jednak konkretnych deklaracji ze strony rządu w sprawie programu i harmonogramu zmian. Znamy deklaracje oraz kierunek, wciąż jednak brakuje dokumentu w postaci projektu ustawy. W jaką stronę powinna podążać reforma systemu podatkowego w Polsce? O tym porozmawiamy z Cezarym Kaźmierczakiem prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Rozmowa III
Po wyborach we Francji oczy Europy powoli kierują się na Niemcy, gdzie jesienią odbędą się wybory parlamentarne. Po referendum dot. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, które było dla Europy szokiem, wyniki wyborów parlamentarnych w Holandii oraz prezydenckich w Austrii i we Francji pozwoliły Staremu Kontynentowi odetchnąć. Co prawda, wyjście Wielkiej Brytanii było zaskoczeniem, jednak wybory w kolejnych krajach pozwoliły na zyskanie czasu i przygotowywanie się do reformy Unii Europejskiej, o której mówią już nie tylko kraje Europy Środkowo – Wschodniej, a także nowy prezydent Francji Emanuel Macron. Kluczowy głos w ew. reformie Wspólnoty będą miały Niemcy, w których wkrótce odbędą się wybory parlamentarne. Rolę w kształtowaniu reformy UE może odegrać Trójkąt Weimarski. O znaczeniu tego instrumentu w polityce zagranicznej oraz możliwości reformy UE po wyborach w Niemczech porozmawiamy z Tomaszem F. Krawczykiem. Ekspertem ds. polityki i prawa europejskiego, niemcoznawcą.