#RynekOpinii: Turcja i Syria, porozumienie klimatyczne, rewolucja energetyczna

2 października 2016, 08:00 Alert

Kolejna odsłona tragedii w Syrii – budowa muru na granicy z Turcją, rozpoczęcie ratyfikacji porozumienia klimatycznego przez kraje UE, jaka energia będzie napędzać gospodarki świata w najbliższej przyszłości? To tematy najbliżej audycji Rynek Opinii w Radio Dla Ciebie w poniedziałek, 3 października o godzinie 19.00.

Rynek opinii

Rozmowa I

Pod koniec sierpnia Turcja przystąpiła do ataku na tzw. Państwo Islamskie na terenie Syrii. Tak zdecydowana akcja Ankary pojawiła się pierwszy raz, mimo że konflikt w Syrii trwa już 5 lat. Eksperci podejrzewają jednak, że Turcja zdecydowała się na ten ruch tylko dlatego, że Kurdowie po syryjskiej stronie zaczynają odnosić coraz większe sukcesy w walce z ekstremistami. Ankara planuje także wybudować mur na granicy z Syrią, która liczy ponad 900 km. Czy jego budowa powstrzyma fale imigrantów, którzy przez Turcję chcą dostać się do Europy? Czy i jak Ankara rozgrywa swoje interesy między Moskwą a Brukselą? Na te pytania będziemy szukali odpowiedzi w rozmowie z Adamem Balcerem, szefem Projektu Eurazja w WiseEuropa.

Rozmowa II

Pod koniec zeszłego tygodnia kraje Unii Europejskiej poinformowały o ustaleniu wspólnego stanowiska dotyczącego ratyfikacji porozumienia klimatycznego z Paryża. Minister środowiska prof. Jan Szyszko podkreślił, że Polska, która rozpoczęła ratyfikację porozumienia klimatycznego może opierać polską gospodarkę o węgiel, rozwijając jednocześnie technologie niskoemisyjne i zalesianie. Czy polski model energetyki w dobie rosnących wyzwań i standardów klimatycznych może obronić się na arenie Unii Europejskiej? O tym porozmawiamy z Joanną Maćkowiak-Panderą, szefową Forum Analiz Energetycznych.

Rozmowa III

„Wielu z nas nie jest tego świadomych, lecz żyjemy w punkcie zwrotnym historii. Znaleźliśmy się na rozdrożu, a wybór drogi, którą podążymy, jest być może najpoważniejszą decyzją w historii ludzkości – z jednej strony majaczy przepaść, z drugiej rysuje się spójna wizja dobrej przyszłości społecznej, gospodarczej i środowiskowej. Którą drogę wybierzemy?”. Tak rozpoczyna się książka „Rewolucja Energetyczna” autorstwa Marcina Popkiewicza. Autor w swojej pracy wyjaśnia, dlaczego kończy się dominacja paliw kopalnych i co nastąpi po niej. Stara się także wypunktować zagrożenia związane z gospodarką, która wciąż będzie oparta na węglu. Marcin Popkiewicz pokazuje także alternatywne możliwości działania. Jeśli nie węgiel i ropa, to co może napędzać gospodarki świata? Czy wizja samowystarczalnej gospodarki opartej o lokalne źródła energii jest w ogóle możliwa do zrealizowania? O tym porozmawiamy z autorem książki „Rewolucja Energetyczna” Marcinem Popkiewiczem.