#RynekOpinii: Zamachy terrorystyczne w Barcelonie, Korea Północna, Schroeder w Rosniefcie

21 sierpnia 2017, 06:00 Alert
Rynek opinii (4)

Rynek Opinii to audycja przygotowana przez Instytut Jagielloński i BiznesAlert.pl. To miejsce, w którym konfrontujemy opinie na najciekawsze tematy gospodarczo-społeczne. Audycja nadawana jest w każdy poniedziałek o godz. 19.00 w Radiu Dla Ciebie. W tym tygodniu porozmawiamy o ostatnich zamachach terrorystycznych w Barcelonie oraz o kontrowersyjnej nominacji byłego niemieckiego kanclerza do rady dyrektorów Gazpromu, czołowego konsorcjum naftowego w Rosji.

Audycja 21 sierpnia 2017 roku.

ROZMOWA I

W ubiegłym tygodniu Europa doświadczyła kolejnego ataku terrorystycznego. Ponownie do zamachu terroryści wykorzystali ciężarówkę, która wjechała w tłum przechodniów. W wyniku ataku w Barcelonie śmierć poniosło kilkanaście osób. O bezpieczeństwie Europy i o tym, czy musimy się nauczyć żyć z terroryzmem, porozmawiamy z Grzegorzem Cieślakiem z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

ROZMOWA II

W ostatnim czasie narasta napięcie w relacjach Korei Północnej i Stanach Zjednoczonych. Pjongjang zagroził Waszyngtonowi atakiem na zależną od Waszyngtonu wyspę Guam. W odpowiedzi na koreańskie groźby prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że w przypadku ataku Korea Północna ,,spotka się z ogniem i furią jakich świat nigdy nie widział”. W tym samym czasie trwają manewry wojskowe armii amerykańskiej i południowokoreańskiej. Czy światu może grozić kryzys nuklearny? O tym porozmawiamy z prof. Waldemarem Dziakiem z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

ROZMOWA III

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder został powołany do rady dyrektorów Rosnieftu. Jego nominacja wywołała burzę w mediach europejskich, według których kandydatura Schroedera jest dowodem na to, że Rosjanie potrafią docenić spolegliwość względem realizowanej przez Kreml polityki. O kontrowersjach związanych z nowym miejscem zatrudnienia Schroedera oraz specyficznych relacjach niemiecko-rosyjskich porozmawiamy z dr Agnieszką Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.