Rz: Caracale mogą zrobić miejsce rodzimym black hawkom i głuszcom

7 października 2016, 13:45 Alert

Jak informuje Rzeczpospolita powołując się na ministerstwo obrony narodowej fiasko wartego 13,5 mld zł przetargu na wojskowe śmigłowce to szansa dla konkurentów Airbus Helicopters, którzy mają fabryki w Polsce.

Zdaniem cytowanego przez gazetę Bartosza Głowackiego z „Skrzydlatej Polski” ,,nowe rozdanie warto wykorzystać do starannego przemyślenia zbrojeniowych planów i korekty śmigłowcowych wymagań”.– Potrzeby muszą określić wojskowi. To oni wskażą typ maszyny najlepiej dostosowany do konkretnych zadań operacyjnych – mówi ekspert dla Rzeczpospolitej.

Black Hawk.

-Z myślą o wyzwaniach stojących przed armią, także przed nową Obroną Terytorialną, w tym roku swoją ofertę przygotowały działające w kraju fabryki zbrojeniowych koncernów- pisze dziennik

PZL Mielec uruchamia produkcję uzbrojonych black hawków. Zdaniem prezesa PZL Mielec Janusza Zakręckiego firma jest w stanie dostarczyć pierwsze unowocześnione helikoptery w zaledwie kilka miesięcy.

Z kolei rodzimy konkurent mieleckiej spółki – PZL Świdnik, już od dawna produkuje skonstruowane w całości w Polsce uzbrojone sokoły w wersji bojowej, czyli głuszce. W armii służy już osiem maszyn.

Rzeczpospolita