Rz: Polskie grupy energetyczne aktywne na zagranicznych giełdach

23 maja 2016, 10:00 Alert
giełda

(Rzeczpospolita/CIRE)

Na temat aktywności polskich firm na zagranicznych giełdach i platformach handlu energią i gazem pisze „Rzeczpospolita”. Według dziennika polskie spółki coraz aktywniej wykorzystują takie możliwości.

Według relacji dziennika jeśli chodzi o działalność polskich firm energetycznych na zagranicznych giełdach towarowych, to zdecydowanie najaktywniej działają one na niemieckiej giełdzie EEX. Jak odnotowuje gazeta, handel prowadzi tu 10 podmiotów zarejestrowanych w naszym kraju na 238 ogółem uprawnionych. Wśród polskich firm dziejących na niemieckiej giełdzie dziennik wymienia: Dom Maklerski Consus, Eneę, Fiten, Gaz-System, Grupę Duon, PGE i PGE Dom Maklerski oraz Tauron. Członkiem EEX jest też Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Jak czytamy w dzienniku, PGNiG działa też na platformie European Power Exchange (EPEX) oraz jest aktywnym członkiem giełdy ICE w Londynie. Natomiast spółka z grupy PGE-PGE Trading działa między innymi na amerykańskim NASDAQ, francuskim EPEX oraz czeskim OTE.
Również Tauron aktywnie działa na zagranicznych giełdach. Za pośrednictwem Tauron Czech Energy obecny jest na giełdach EPEX, ICE, OTE i słowackiej OKTE.

Spóła z Grupy Energa – Energa-Obrót jest natomiast członkiem Nasdaq OMX.