Na temat oczekiwań uczestników rynku odnośnie poziomu obowiązku OZE na przyszły rok pisze „Rzeczpospolita”. W opublikowanym przez Ministerstwo Energii projekcie rozporządzenia w sprawie obowiązku OZE na 2018 r., resort proponuje wzrost obowiązku zakupu świadectw pochodzenia energii z OZE produkowanej ze wszystkich technologii odnawialnych z wyjątkiem biogazu rolniczego do 17,5 proc. Natomiast wydzielony w połowie ubiegłego roku obowiązek zakupu świadectw pochodzenia energii z biogazu rolniczego zostanie zmniejszony do 0,5 proc. W tym roku obowiązek OZE dla zielonych certyfikatów wynosi 15,4 proc., a dla świadectw biogazowych 0,6 proc.
Jak czytamy w „Rz”, na rynku ścierają się skrajnie różne opinie na temat wysokości obowiązku OZE na przyszły rok. Wytwórcy i banki są za jego zwiększeniem, a np. PGE optuje za utrzymaniem poziomu z 2017 r.
Według PGE utrzymanie obowiązku OZE na poziomie z 2017 r., ma uchronić konsumentów przed „znacznymi” podwyżkami. Jak twierdzi prezes IEO Grzegorz Wiśniewski, PGE obawia się, że w wyniku wzrostu cen certyfikatów mogą wzrosnąć jego koszty w segmencie obrotu.
Jak czytamy w „Rz”, utrzymanie obowiązku na poziomie ustawowym postuluje Towarzystwo Gospodarcze Elektrownie Polskie. CEZ zabiega o nieobniżanie rozporządzeniami ustawowej wielkości aż do 2020 r. Natomiast BOŚ Bank chce wyższego obowiązku i postuluje przeprowadzenia aukcji dla istniejących farm wiatrowych.
Sawicki: W którą stronę powieje wiatr? Rząd spiera się o wiatraki na morzu
Rzeczepospolita /CIRE.pl