Rz: Świat rezygnuje z kopalni. Polska pompuje w nie miliardy

6 kwietnia 2017, 06:30 Alert
Kopalnia górnictwo
fot. pixabay.com

Według Rzeczpospolitej Polacy idą w poprzek trendu światowego zamykania kopalń. Nie jest jednak sama. Podobnie jest w Niemczech, Japonii i Korei Południowej. Ratowanie zakładów wymaga jednak miliardowych kroplówek.

– Jak dotąd spółki kontrolowane przez Skarb Państwa ochoczo sięgały do kieszeni, by wykładać kolejne miliardy na ratowanie płynności górniczych firm. Od 2014 roku na wsparcie sektora węglowego wydały już 7,4 mld zł. Zadbały też o to, by utrzymać popyt na polski surowiec na wysokim poziomie, szykując kolejne inwestycje w energetykę opartą na czarnym paliwie. Dzieje się to w czasie, gdy coraz więcej państw na dobre rozstaje się z węglem – pisze Rzeczpospolita.

Rzeczpospolita przypomina, że jak wynika z raportu przygotowanego przez międzynarodowe organizacje Greenpeace, Sierra Club i CoalSwarm, w 2016 r. wartość inwestycji w energetykę węglową na świecie spadła o 62 proc. W Chinach i Indiach wstrzymano prace nad ponad setką elektrowni. Natomiast w Unii Europejskiej tylko dwa kraje inwestują w nowe bloki węglowe – Polska i w mniejszym stopniu Niemcy. Z kolei w gronie państw rozwiniętych Polska jest jedyną gospodarką, obok Japonii i Korei Południowej, która planuje jeszcze znaczące inwestycje w węgiel.

Rzeczpospolita