Rz: Za dwa tygodnie rząd przyjmie normy jakości paliw stałych

1 marca 2018, 07:15 Alert
Węgiel

W ciągu dwóch tygodni rząd ma przyjąć i przekazać do Sejmu pakiet przepisów odnośnie jakości paliw stałych – zapowiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Piotr Woźny, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Jak powiedział rozmówca dziennika, przepisy regulujące kwestie jakości paliw stałych są jednym z trzech najważniejszych punktów programu walki ze smogiem w Polsce, obok projektu termomodernizacji i wprowadzonych już norm emisyjnych dla kotłów.

Wiceminister Woźniak zadeklarował w rozmowie z „Rz”, że regulacje dotyczące jakości paliw stałych w kształcie będącym wynikiem kompromisu resortów energii i środowiska, zostaną w ciągu dwóch tygodni przyjęte przez rząd i skierowane do prac w Sejmie.

Jednocześnie rozmówca dziennika przyznał, że w kwestii walki ze smogiem nie udało się zrealizować wszystkich zapowiedzi sprzed roku. Dlatego w ramach nowej odsłony tego programu, który ma nosić nazwę Czyste Powietrze 2.0, zostaną wprowadzone mechanizmy przeciwdziałające opóźnieniom.

Jak zapowiedział wiceminister, każde zadanie będzie miało harmonogram realizacji, który pozwali monitorować jego postęp. Będą temu towarzyszyły mechanizmy przeciwdziałające niedochowywaniu terminów, w tym raportowanie do Rady Ministrów lub premiera.

Rzeczpospolita/CIRE.PL

Emilewicz: Normy jakości węgla wejdą w życie w przyszłym sezonie grzewczym