Uruchomienie od 1 stycznia 2019 roku elektronicznej bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarki odpadami, w skrócie BDO – to główna zmiana przewidziana projektem noweli ustawy o odpadach, jaką we wtorek ma zająć się rząd.
Zdaniem autorów nowych przepisów, wprowadzenie BDO ma uszczelnić system i pomóc w walce z szarą strefą. Ma być to też dodatkowe narzędzie dla inspektorów środowiska.
W ocenie skutków regulacji do projektu wyjaśniono, że BDO da możliwość elektronicznego obiegu dokumentów, ewidencji odpadów, dzięki czemu będzie można na bieżąco uzyskać informację na temat ilości zbieranych, transportowanych odpadów oraz miejsca ich przekazania lub przetwarzania.
W bazie będą gromadzone informacje m.in. o: wprowadzanych do obiegu produktach w opakowaniach, olejach smarowych, oponach zużytym sprzęcie elektronicznym, bateriach i akumulatorach oraz odpadach z nich powstających. W BDO znajdą się również dane nt. osiąganych poziomach zbierania, odzysku i recyklingu.
Baza będzie też ewidencją odpadów, ponieważ będzie obejmować wszystkie podmioty zobowiązane do jej prowadzenia oraz będzie zawierać pełną informację na temat ich zagospodarowania.
Uszczelnieniu systemu ma pomóc też wprowadzenie „kart przyjęcia odpadów”. Każdorazowo potwierdzać będzie ona przyjęcie odpadów komunalnych oraz ich masy. Zastąpi ona tzw. kartę zbiorczą, która była wypełniania raz w miesiącu.
Polska Agencja Prasowa