Rząd chce wprowadzić dopłaty do węgla dla firm, które zaoferują go po cenach PGG

7 czerwca 2022, 15:00 Alert

Rząd planuje wprowadzenie dopłat do cen węgla dla podmiotów, które zdecydują się zaoferować węgiel odbiorcom po cenach, w jakich proponuje go obecnie Polska Grupa Górnicza (PGG), poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Informacja o kwotach dopłat ma zostać przekazana „w najbliższych dniach”.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na briefingu prasowym. Fot. YouTube/BiznesAlert.pl
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na briefingu prasowym. Fot. YouTube/BiznesAlert.pl

Dopłaty dla podmiotów handlujących węglem

– Wprowadzimy w najbliższych dniach rozwiązanie ustawowe, które będzie kompensowało tym podmiotom, które zdecydują się po cenie akceptowalnej na dzisiaj. To jest ta cena, którą oferuje Polska Grupa Górnicza, cena najniższa na rynku. Jeżeli te podmioty zdecydują się dostępne zasoby przekazać do odbiorców indywidualnych, zapewnimy im kompensatę. O kwotach będziemy w najbliższych dniach informować – powiedziała Moskwa podczas konferencji prasowej.

Poinformowała, że rząd planuje przekierować zapasy polskiego węgla właśnie do Polskiej Grupy Górniczej (PGG). – Przekierujemy cały polski węgiel, jaki jest dostępny, zwiększając też wydobycie właśnie do PGG za pomocą sklepu, za pomocą składów, za pomocą pośredników – dodała.

Podczas sobotniej konwencji PiS wicepremier Jarosław Kaczyński zadeklarował wsparcie dla gospodarstw domowych, których nie będzie stać na zakup węgla w celu ogrzania domów.

ISB News/Michał Perzyński