Kazachstan oferuje alternatywę do ropy z Rosji. Rozmowy z Polakami na razie bez rozstrzygnięć

7 czerwca 2022, 17:45 Alert

Rozmowy Orlenu w Kazachstanie na razie nie przyniosły oficjalnych rozstrzygnięć, ale wiadomo, że Astana szykuje nową klasyfikację ropy KEBCO po to, aby nie myliła się z rosyjską REBCO i uniknęła sankcji zachodnich. To kolejne źródło potencjalnych dostaw do Polski spoza Rosji.

Flaga Kazachstanu. Fot. Freepik.pl
Flaga Kazachstanu. Fot. Freepik.pl

Kazachstan nazwał mieszankę ropy dostarczaną przez system Caspian Pipeline Consortium (CPC) w Noworosyjsku KEBCO, czyli Kazakhstan Export Blend Crude Oil. Mieszanka rosyjska to REBCO. Są one mieszane w systemie przesyłowym rosyjskiego Transnieftu.

USA, Kanada, Wielka Brytania i Unia Europejska wprowadziły embargo na dostawy ropy z Rosji. Unia wprowadziła pełne embargo na dostawy morskie, a takie docierają z terminalu CPC. Co ciekawe, doszło w nim do usterki w marcu 2022 roku, niedługo po ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji portalu Neftegaz.ru, Kazachstan miał przez to tracić klientów, którzy mylili jego ofertę z rosyjską, a przez to nie kupowali z obawy o sankcje, i dlatego sięgnął po nową klasyfikację.

Polska postanowiła porzucić dostawy ropy z Rosji do końca roku pomimo faktu, że embargo unijne obejmuje jedynie dostawy morskie, a nie Ropociąg Przyjaźń. Podobna decyzja została podjęta przez Niemców. Dostawy z Kazachstanu to jedno z potencjalnych źródeł dostaw nierosyjskich. Orlen rozmawiał na ten temat w Astanie niedługo po wizycie prezydenta RP w tym kraju, o czym informował BiznesAlert.pl.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Orlen rozmawia z Kazachstanem o dostawach ropy