AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz. Energetyka gazowaRopaWęgiel. energetyka węglowaWykop

Rząd i opozycja razem ws. embargo unijnego a osobno w sporze o KPO

Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli na spotkaniu z dziennikarzami, że będą zabiegać o embargo na surowce Rosji podobnie jak rząd. Krytykują jednak przeciągający się spór o Krajowy Plan Odbudowy. Premier RP przekonuje, że środki na ten cel pojawią się w Polsce w kwietniu.

– Rosja jest dziś państwem totalitarno-faszystowskim. Musimy je razem powstrzymać w ramach NATO i UE. Zbrodnia ludobójstwa musi zostać osądzona. Proponujemy powołanie międzynarodowej komisji, która zbada zbrodnie na Ukrainie – powiedział premier RP Mateusz Morawiecki cytowany przez Polskie Radio 24. – Dość gry na zwłokę, potrzebne są zdecydowane sankcje, obecne nie działają.

– Jest duża presja, aby słowo „embargo” pojawiło się w naszym wezwaniu. Makabryczne zdjęcia z Ukrainy rozwiewają wątpliwości wszystkich, którzy chcieli używać zwrotów mniej precyzyjnych i zmiękczeń, jeśli chodzi o zakres i tempo sankcji – powiedział Andrzej Halicki z Koalicji Obywatelskiej o stanowisku grupy politycznej Europejskiej Partii Ludowej.

– Nastrój w Parlamencie Europejskim jest jednoznaczny. Idziemy całą ławą – powiedział były premier z Koalicji Obywatelskiej Jerzy Buzek. Posłowie informowali o tym, że nacisk na prezydencję francuską na rzecz embargo na surowce rosyjskie rośnie.

– Liczę na to, że jeszcze w kwietniu, na początku maja dojdzie do porozumienia ws. KPO – zapowiedział premier RP Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

– Inicjatywa ustawodawcza prezydenta Andrzeja Dudy została przyjęta jako chęć kompromisu – ocenił Andrzej Halicki. – W zeszłym tygodniu pojawił się punkt mrożący te rozmowy, bo pojawiło się oczekiwanie anulowania kar zasądzonych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jeśli ktoś przedstawia taki postulat, to nie ma dobrej woli, bo wiadomo, jak działa Trybunał – powiedział poseł Halicki w odniesieniu do faktu, że instytucje unijne nie mogą wpływać na wyroki TSUE.

– Nieprawdą jest, że nie ma środków na pomoc Ukraińcom. Co najmniej Fundusz Rezerw oraz Fudusz EKO specjalnie przeznaczony na pomoc humanitarną zawierają środki, z których korzystają już Bułgarzy, Rumunii a nawet Mołdawia, kraj nienależący do Unii Europejskiej – powiedział Halicki. Jego zdaniem Polska nie zwróciła się o te środki. – Tego rodzaju środków jest prawie 200 mld. Mówi się o funduszu, który ma powstać ze źródeł do precyzyjnego określenia. Prace trwają – podsumował.

Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Farmy wiatrowe. Fot. Enea

Enea kupiła kolejne farmy wiatrowe od Greenvolt Power

Enea Nowa Energia zawarła umowę kupna portfela farm wiatrowych o mocy 33,2 MW od Greenvolt Power. Transakcja o wartości około...
Energetyka jądrowa

Manhattan 2. USA wracają do energetyki jądrowej 

Energetyka jądrowa od początku jej istnienia była gwarantem zaopatrzenia Stanów Zjednoczonych w prąd elektryczny. Potem przez blisko 30 lat zaniedbywana,...
czołg K2, zdjęcie: www.gov.pl

K2PL czeka na decyzję. Duży kontrakt zbrojeniowy się opóźnia

Polska planowała podpisać w kwietniu 2025 roku drugą umowę wykonawczą na zakup 180 czołgów K2 w wersji K2PL wraz ze...

Udostępnij:

Facebook X X X