Ministerstwo klimatu i środowiska analizuje projekt jądrowy Orlen Synthos Green Energy pod kątem struktury właścicielskiej. Resort zaznacza, że audyt nie dotyczy samej technologii.
– Audyt decyzji podejmowanych przez ministerstwo klimatu w sprawie projektu jądrowego spółki OSGE Orlenu i Synthosu dotyczy stricte struktury właścicielskiej, a nie samej technologii – poinformował wiceminister klimatu Miłosz Motyka. – Audytujemy sześć decyzji zasadniczych. […] Nasz wniosek i nasze sugestie dotyczą stricte struktury właścicielskiej, a nie samej technologii. […] Uważamy, że technologia ta może zostać bardzo dobrze spożytkowana przy sprawiedliwej transformacji w Polsce – dodał.
Ministerstwo klimatu i środowiska poprosiło Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego o ponowne ustosunkowanie się do poprzedniej, negatywnej opinii. Wiceminister podkreślił, że wiele informacji na temat procesów zachodzących między prywatnym udziałowcem, a spółką skarbu państwa to informacje niejawne, i na tym etapie nie mogą być ujawnione, jednak w odpowiednim czasie rząd będzie w tej sprawie opinię publiczną informował.
– Nie chcemy, aby decyzje polityczne, personalne, struktura właścicielska jednej spółki rzutowały na zablokowanie transformacji energetycznej – powiedział Miłosz Motyka.
Projekt budowy modułowych reaktorów jądrowych (SMR) realizowany przez Orlen Synthos Green Energy (OSGE) w technologii BWRX-300 od GE Hitachi otrzymał decyzję zasadniczą na początku grudnia 2023 roku.
Polska Agencja Prasowa / Jędrzej Stachura