Orlen na razie nie wycofuje się z małego atomu

22 lutego 2024, 13:15 Alert

Grupa Orlen na razie nie rezygnuje z budowy małych reaktorów jądrowych (SMR) na terenie kraju i zapowiada audyt w spółce odpowiedzialnej za projekt. – Obecnie nie ma żadnych decyzji odnośnie do projektów Orlen Synthos Green Energy. Planujemy audyt – poinformował Witold Literacki, p.o. prezesa Orlenu.

Elektrownia z reaktorami BWRX-300. Wizualizacja: GE Hitachi.
Elektrownia z reaktorami BWRX-300. Wizualizacja: GE Hitachi.

W 2023 roku Grupa Orlen przedstawiła plan budowy od kilku do kilkudziesięciu małych reaktorów BWRX-300 we współpracy z Synthosem i GE Hitachi w całej Polsce. Po zmianie zarządu spółki pojawiają się pytania o przyszłość projektów Orlen Synthos Green Energy, firmy odpowiedzialnej za przygotowanie i komercjalizację technologii MMR i SMR w Polsce. Koncern z Płocka zapowiada, że przeprowadzi audyty w swoich spółkach, w tym m.in. w Polska Press i OSGE.

– Na chwilę obecną nie wycofujemy się z inwestycji w SMR. Będziemy prowadzili audyty w spółce, ale obecnie nie ma żadnych decyzji odnośnie do projektów Orlen Synthos Green Energy – mówi Witold Literacki.

Technologia BWRX-300 nie doczekała się jeszcze debiutu, ale zgodnie z planem ma się to stać w 2028 roku w Kanadzie i 2029 roku w Polsce. W ubiegłym roku OSGE przedstawiła pierwsze prawdopodobne lokalizacje SMR w Polsce. Reaktory mają stanąć w kilku lokalizacjach, takich jak: Włocławek, Stawy Monowskie, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Kraków-Nowa Huta, a także Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmująca Tarnobrzeg i Stalową Wolę.

Jędrzej Stachura

OSGE nawiązał współpracą z Japończykami przy małym atomie