Rząd zapowiada pakiet stabilizujący dla firm dotkniętych drogą energią

18 października 2018, 13:30 Alert
Minister Piotr Naimski na konferencji OSG2018. Fot. Mariusz Kozłowski/Gaz-System
Minister Piotr Naimski na konferencji OSG2018. Fot. Mariusz Kozłowski/Gaz-System

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział dziennikarzom, że koszty inwestycji w energetyki będą rekompensowane „w niektórych sektorach”. Ministrowie energii oraz przemysłu i technologii zapowiedzieli konkretne rozwiązania.

– Według przygotowywanego planu strategii energetycznej w perspektywie tych 25-30 lat węgiel pozostanie w miksie na poziomie 50 procent. To jest duże zadanie dla nas wszystkich. Teraz jest około 80 procent. Zaczynaliśmy od prawie 100 procent w 89’ roku. Zeszliśmy o te 20 procent. Prawdopodobnie zejdziemy o kolejne 30 procent – wyliczał Naimski.

– Zapotrzebowanie na energię rośnie – przypomniał minister. – To oznacza, że utrzymując generację na węglu, będziemy ją musieli uzupełniać produkcją z innych technologii. To jest też przewidziane. Produkcja węgla dla energetyki będzie mniej więcej na tym stałym poziomie w przewidywalnym, długim okresie 30 lat. Dlaczego taki okres jest do przewidywania? Budujemy nowe bloki oparte na węglu. Ich technologiczny czas życia to około 30 lat i musimy mieć własny surowiec do ich zasilenia – tłumaczył.

– Problem sprowadza się do tego, że musimy wszyscy mieć świadomość, że modernizacja energetyki to jest inwestycja. To nie jest tylko koszt, ale inwestycja w przyszłość. Będą z tego profity. Będą z tego zyski – zapewnił gość IV Ogólnopolskiego Kongresu Gospodarczego w Siedlcach pod patronatem BiznesAlert.pl. – Należy także pamiętać o sprawiedliwym rozłożeniu kosztów inwestycji i to jest do analizy, decyzji i konkretnych posunięć, które będą rekompensowały to w niektórych sektorach.

Zdaniem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego nie potwierdzają się analizy wróżące spowolnienie gospodarcze Polski. – Wszyscy eksperci wskazują na to, że rozwój Polski będzie dalej trwał. W wyścigu, który polega na doganianiu Europy, będzie ona nadal ważnym graczem – zapewnił polityk. Jego zdaniem kurs wytyczony przez premiera Mateusza Morawieckiego przyniesie rozwój gospodarczy.

Wtórowała mu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. – W rankingu Światowego Forum Ekonomicznego na 144 państwa Polska uzyskała 27. pozycję. W kategorii stabilności ekonomicznej uzyskaliśmy 100 punktów – dodała.

– Naszym wyzwaniem są inwestycje związane z sektorem energetycznym. Stoimy w przededniu poważnych inwestycji. Stoimy przed konkretnymi rozwiązaniami prawnymi, które mają przynieść stabilizację dla przemysłu. Taki pakiet rozwiązań dla firm energochłonnych przygotowujemy razem z ministrem – zapowiedziała.

AKTUALIZACJA: 18 października 2018, godz. 13.40 – wypowiedzi Jadwigi Emilewicz i Krzysztofa Tchórzewskiego