AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie przyszłorocznych aukcji OZE

fot. Pixabay

Rada Ministrów przyjęła 16 grudnia w trybie obiegowym rozporządzenie w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze aukcji w 2021 roku – informuje CIRE.PL.

Energia elektryczna

Z ostatniej, datowanej na ósmego grudnia wersji oceny skutków rozporządzenia wynika, że łączny szacowany wolumen energii przeznaczony do sprzedaży w trakcie aukcji w 2021 roku wyniesie w piętnastoletnim okresie wsparcia prawie 69,6 TWh w tym 69,1 TWh dla nowych instalacji oraz 0,5 TWh na rzecz instalacji istniejących.

CIRE.PL podaje, że łączna maksymalna wartość tych wolumenów wyniesie 24,613 mld zł, w tym 24,278 dla do nowych instalacji oraz 335 mln zł w odniesieniu do instalacji istniejących.

Według szacunków rządu dzięki aukcji w 2021 roku powstaną instalacje OZE o łącznej mocy 2,57 GW. Z czego najwięcej to źródła słoneczne – 1,8 GW (1 GW o mocy nie większej niż 1 MW i 0,8 GW o mocy powyżej 1 GW). Przyszłoroczne aukcje mają umożliwić również budowę ok. 0,6 GW w lądowych elektrowniach wiatrowych oraz 0,1 GW w dedykowanych instalacjach spalania biomasy o mocy powyżej 1 MW.

W ocenie skutków regulacji czytamy, że dzięki aukcji w 2021 roku powstać mogą też elektrownie wodne o mocy 25 MW, z czego 20 MW o mocy zainstalowanej większej niż 1 MW. Przewiduje się też 20 MW w instalacjach o mocy większej niż 1 MW wykorzystujących biogaz rolniczy oraz 5 MW w instalacjach o mocy do 1 MW wykorzystujących biogaz pozyskany ze składowisk odpadów oraz z oczyszczalni ścieków. W wyniku przeprowadzenia aukcji zgodnie z wolumenami określonymi w rozporządzeniu może powstać też 5 MW w hybrydowych instalacjach OZE o mocy zainstalowanej nie większej niż 1 MW oraz 15 MW w instalacjach o mocy wyższej niż 1 MW.

CIRE.PL

URE podsumował aukcje OZE. Fotowoltaika zyskuje kosztem wiatru


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X