Rząd szuka sposobu na fuzje Orlenu z Lotosem

16 lutego 2017, 12:59 Alert
Orlen

Obecny poziom udziału Skarbu Państwa w PKN Orlen jest bezpieczny, ale trzeba go podnieść. Połączenie Orlenu z Lotosem to pomysł, dzięki któremu w połączonej firmie wzrósłby udział procentowy Skarbu Państwa – uważa Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. Po tej wypowiedzi akcje obydwóch spółek zyskały na wartości.

„Poziom udziału Skarbu Państwa w PKN Orlen jest bezpieczny, kiedy pozostały akcjonariat jest rozproszony. Jednak gdyby pozostały akcjonariat był bardziej skupiony, wówczas nie jest to poziom bezpieczny. Tutaj musimy pracować nad tym, bo ten poziom 27 proc. to jest niewiele. Trzeba to podnieść. Stopniowe przejmowanie to też sposób do podniesienia udziału skarbu państwa – to przede wszystkim Orlen i Grupa Azoty, narażona na wrogie przejęcia” – powiedział Kowalczyk, cytowany na portalu telewizjarepublika. pl.

„Połączenie Orlenu z Lotosem to pomysł, dzięki któremu w połączonej firmie wzrósłby udział procentowy Skarbu Państwa” – dodał.

Kurs Lotosu i PKN Orlen w górę

Około godz. 14.00 notowania Lotosu i PKN Orlen rosną po informacji, że rząd powinien rozważyć wzrost udziału SP w PKN Orlen, a jednym ze sposobów może być połączenie z Lotosem.

Ok. godz. 14.00 kurs Lotosu rośnie o 4,78 proc. do 47,15 zł, zaś PKN Orlen idzie w górę o 3,36 proc. do 92,40 zł.

AKTUALIZACJA: 16.02.2017 godz. 15:53

Polska Agencja Prasowa