Rząd chce zachęcić do termomodernizacji

24 września 2018, 08:15 Alert

KPRM obawia się, że ulga podatkowa nie przekona właścicieli domów jednorodzinnych do inwestowania w termomodernizację i proponuje m.in. zwrot kosztów audytu energetycznego – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

fot. pixabay.com

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w piśmie konsultacyjnym przedstawiła kilka pomysłów zmian do projektu ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która ma pomóc w walce ze smogiem i zachęcić jak najwięcej osób do inwestowania w ocieplanie domów jednorodzinnych.

Ministerstwo Finansów zaproponowało, aby z preferencji mogli skorzystać podatnicy PIT oraz ryczałtowcy, którzy mogliby odliczyć od dochodu (bądź przychodu) nawet 23 proc. wydatków, ale nie więcej niż 53 tys. zł poniesionych na termomodernizację budynków jednorodzinnych. Do odliczenia niezbędny byłby audyt energetyczny budynku, którego koszt szacowany jest na ok. 800-1200 zł. Odliczenia można byłoby dokonać w ciągu sześć lat od końca roku, w którym zakończono audyt – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Według KPRM nowy instrument wsparcia w kształcie zaproponowanym przez MF może nie zachęcić właścicieli domów do inwestowania w termomodernizację, ze względu na konieczność wykonania audytu. KPRM zwraca uwagę, że podobny problem występuje w działającym od kilku lat programie, który odbywa się na podstawie przepisów o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Brak większego zainteresowaniem nim przez właścicieli budynków jednorodzinnych spowodowany jest właśnie kosztami audytu energetycznego. Według kancelarii premiera, po zmianach proponowanych przez MF cena tej usługi jeszcze wzrośnie – podaje „Gazeta Prawna”.

KPRM proponuje więc wprowadzenie uproszczonego – tańszego – audytu lub pełnego zwrotu kosztów jego przeprowadzenia.

Kancelaria premiera sprzeciwia się również tworzeniu katalogu materiałów, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją, wskazując na intensywny rozwój technologii związanych z ocieplaniem budynków. – Zamknięty wykaz stanowiłby barierę dla innowacyjności w tej dziedzinie – zwraca uwagę cytowany przez „Gazetę Prawną” KPRM.

Gazeta Prawna/CIRE.PL